Heligonka v opravě

Heligonka zahálela několik měsíců na skříni. Prášilo se na ní a bylo jí nejspíš veskrze smutno. Co jsem tak prolezl web, našel jsem asi desítku opravářů (ladičů, nástrojařů?), kterým by stařičká heligonka mohla být svěřena. I rozeslal jsem dotaz a shromažďoval nabídky. První mě skoro vyřadila dech, protože téměř 14x převyšovala kupní cenu heligonky. Pomalu jsem se s nástrojem loučil. Ale přišly další emaily, které mi naději opět vrátily.

Dnes leží diatonická harmonika v Příbrami, je rozebraná a její hlasy se chystají k čištění a ladění. V první řadě bude ale třeba opravit a utěsnit skříň nástroje.

Rozebraná heligonka - pohled na hlasy

V mezidobí jsem zjišťoval, co že to vlastně mám za nástroj a jak asi starý. Až jsem to zjistil a srdce mi zaplesalo. Nechám vás ale ještě chvíli v napětí, bude to téma nějakého dalšího článku. Opravu heligonky provádí pan Jindřich Polida – ladění a opravy klavírů a pianin, se kterým jsem se domluvil, že zachováme nástroji tu prastarou patinu, měch se nebude vyměňovat, pouze se podlepí a veskrze bude heligonka krásně hrát, ač bude značně ošuntělá. A to mám rád, když na mě dýchá historie.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Jeden komentář

  1. Roman Viola
    Vloženo 1.2.2014 v 6:27 | Trvalý odkaz

    Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat zda stále provádíte opravi harmonik, a od kud jste?

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>