Diatonic button accordion

Heligonka je zvláštní nástroj. Není jako akordeon, zmačknete klávesu a ať měch táhnete nebo na něj tlačíte, dostáváte stále stejný tón. Kdepak. Heligonka funguje stejně jako foukací harmonika. Vzduch tam – jeden tón, vzduch zpátky – druhý tón. To znamená, že nestačí naučit se mačkat knoflíky, je třeba pracovat i s měchem. Myslet na to, kdy je třeba tahat a kdy tlačit, poněvadž jedna klapka hraje buď G nebo A, jiná zase D nebo C#. Vzhledem k tomu, že moje heligonka je ukrutně rozladěná, nevím sám, jaké ladění tenhle nástroj má, to nejspíš rozklíčuje až opravář hudebních nástrojů, který bude vnitřek restaurovat. Nebo spíš sakum prásk měnit.

Když jsem hledal informace o heligonkách v zahraničí, měl jsem problém, jak vůbec se heligonka řekne anglosasky. Nakonec jsem se dopátral přes pomocné slovo akordeon. Pro heligonku jsem krom výrazů helicon nebo helikon našel dva: melodeon a diatonic button accordion. Pak už bylo pátrání celkem snadné a já začal vstřebávat, jak se heligonka ladí, jak se na ni hraje, odkud pochází a jaké jsou její varianty. Pouze tu svou, devatenácti knoflíkovou, jsem nikde nenašel.

Fakt, že je heligonka diatonická (dva tóny na jednu klapku), mě poněkud dostal, učení se tím nejspíš značně stíží. Ale člověk si zvykne na všechno, i na šibenici.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (2)

 1. Rypčus
  Vloženo 11.6.2007 v 8:21 | Trvalý odkaz

  HeligonkaDoporučuji navštívit
  home.tiscali.cz/~cz607104/main.htm
  http://www.paleo.cz/heligonky/index.html

 2. franci
  Vloženo 29.3.2010 v 13:17 | Trvalý odkaz

  cenaa ve kdo koliko ta heligonka stane, cena, košta. Hvala.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>