Zemřela Kitty Wells, královna country music

Kitty WellsA je to tady znovu. Ve věku 92 let zemřela v pondělí americká country zpěvačka Kitty Wells. V roce 1952, po nazpívání šlágru It Wasn’t God Who Made Honky Tonk Angels byla označována jako Královna country music. Její úspěch v prodeji desek a vstupenek na koncerty přesvědčil nahrávací společnosti, aby otevřely své dveře také zpěvačkám.

Kitty Wells se narodila coby Ellen Muriel Deason 30. srpna 1919 v rodině muzikantů. Jak by ne, Nashvill musí nechat stopu na každém. Od svého otce, který hrával na banjo a kytaru, se 14 letech se naučila hrát na kytaru a oblíbila si country music. Rok po ukončení střední školy vstoupila do kapely Deason sisters, s kterou vystoupila v nashvillské rozhlasové stanici WSIX (1936). V roce 1937 se Kitty Wells provdala za Johnnyho Wrighta, který je také legendou country music (vokální duo konce 40. let Johnny and Jack). Spolu pak zahájili kariéru trvající šest desítek let. Založili skupinu Harmony Girls, posléze přejmenovanou na Tennessee Hillbillies a později na Tennessee Mountain Boys.

Decca Records nabídl Kitty v roce 1952 píseň Honky Tonk Angels, kterou vzápětí ovládla čelo country hitparády i přes to, že rozhlasová stanice NBC píseň zakázala vysílat jako „příliš emotivní“. Po prvním milionu prodaných desek bylo Kitty nabídnuto, aby vystupovala v Grand Ole Opry (nejdéle běžící (od roku 1925) rozhlasový pořad v USA, vysílající z Nashvillu country music). Přídomek Královna country music na sebe nedal dlouho čekat. V roce 1959 s Kitty Wells podepsalo Decca Records doživotní smlouvu. V roce 1991 získala jako první žena v country music ocenění NARAS Grammy Lifetime Achievement Award.

 

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>