Stavba mandolínového banja vlastními silami

Martin Doležal poslal zajímavý komentář o tom, jak si doma vyrobil mandolínové banjo. Požádal jsem ho, zda-li by mohl svůj text poněkud rozvést a opatřit ho fotografiemi, že bych rád jeho postup uveřejnil na Uke-banjo.info. A Martin mi ještě týž den odpověděl, za což mu velmi děkuji a předávám slovo. Martin Doležal a jeho stavba mandolínového banja vlastními silami:

Jak jsem již psal (komentář), díly na buben mě dodal pan Vladislav Ptáček, tedy kování příčnou výztuhu blánu a stáčený korpus. Rezonátor jsem si poskládal z javorových segmentů, pan Ptáček mě k němu poskytnul dýhovanou klíženou poklici. Měl jich zrovna několik „skladem“, tak mě dal vybrat, vybral jsem si ryglový javor. Celé mě to osoustružil, vysoustružil fasetky pro lemovku – binding a poskytnul pás dýhy na polepení bočnice. Dokončil jsem si jej sám, odýhoval, olemoval, okoval, namořil, nalakoval. Kování pro uchycení rezonátoru jsem si objednal u pana Jaroslava Průchy a druhý den jsem si jej osobně vyzvednul. Osobní setkání s panem Průchou bylo pro mne zážitkem, byl velmi vstřícný, prohodili jsme pár slov, poradil.

Na stavbu krku jsem si materiál objednal na Slovensku u firmy Sollerguitars. Je to výrobce elektrických kytar a dodavatel materiálů na výrobu hudebních nástrojů. Bezproblémové, profesionální a rychlé jednání. Jak jsem zjistil na jiných diskusních fórech, tak je tato firma mezi kutily a nadšenci již docela známá. Objednal jsem si tyto položky:

 • javorové prkno II. jakost
 • palisandrová hmatníková deska
 • palisandrová destička na obklad hlavy
 • 3x pražcový drát
 • 8x kytarová mechanika uzavřená, dělená (L+P)
 • 2x 1,7 m lemovky (binding) na rezonátor a na krk
 • matice tahové výztuhy M5 s imbusem
 • sada polohových značek – umělá perleť

Jakožto úplný začátečník jsem použil perleť umělou, příště už bych si pořídil pravý abalon. V železářství jsem ještě pořídil závitovou tyč M5 na tahovou výztuhu krku a kombi šrouby – vruty M5 na upevnění krku. A v útulném krámku s hudebními nástroji v Praze, Náprstkově ulici u pana Radka Bubrleho jsem sehnal struník „No Knot“ a bůvolí kost na výrobu nultého pražce.

A pustil jsem se do díla. Geometrii krku jsem si vynesl na počítači. Musel jsem zkonstruovat dohmat, záklon krku, výšku kobylky. A také šablonu na pražcování a polohové značky. Krk je podélně lepený a tahová výztuha je do krku zafrézovaná. Frézoval jsem rovněž lůžka pro polohové značky. Na obojí jsem používal malou vrtačku ve svislém stojanu a mikrofrézky.

Samostatnou kapitolou je flange. Zatím mám mosaznou poskládanou z dílků, zatím v surové mosazi. Mám jí rovněž od Vladimíra Ptáčka, je řezaná na číslicově řízeném stroji. Pan Ptáček je dříve vyrážel z plechu na hydraulickém lisu, ale dílna byla zrušena a zavřena, takže toto je nouzové řešení. Snad v dohledné době připraví výrobu na svém lisu a bude flange celistvá a poniklovaná.

Opěrku mě asi hned tak někdo nevyrobí, tak jsem si vyrobil dřevěnou, ale také dobrá, posuďte sami.

A jako finiš moření, lakování, přebrušování, leštění. Myslím, že to stálo za to. Je to mandolínové banjo, má 8 pořádně našponovaných strun, ale ani se nehne, je to bytelná věcička! A hraje slušně, neztěžuju si. Ještě plánuju časem výrobu ukulelového krku.

Tak asi tak, pokud budou dotazy, tak rád zodpovím v komentářích.


Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja

Výroba mandolínového banja
 
Výroba mandolínového banja
 
Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (3)

 1. Evžen Stuchlík
  Vloženo 14.8.2013 v 16:01 | Trvalý odkaz

  Vážený pane kolego,

  opravte, prosím křestní jméno pana Ptáčka. Jmenuje se Vladislav.

  Zdravím

  ES

  • Vloženo 23.1.2014 v 15:34 | Trvalý odkaz

   Nástroj je to krásný ale drahý.Na mých stránkách je návod na jednodušší nástroj a hlavně levnější.Dá se taky vyrobit ze starého krku z ukulele(nemusíme počítat pražce a stačí krk jen připasovat k bubínku.Bubínek lze zakoupit od fy STAGG (8-10 coulů) .Struník lze použít z mandoliny a je hotovo.Celý nástroj přijde na necelých 1000 Kč.

 2. Vloženo 18.1.2014 v 15:26 | Trvalý odkaz

  Dobrý den pane kolego, ve Vaší upoutávce jste se zmínil radami L. Ptáčka, je rodák Plzně, výborný muzikant a kamarád, znám ho od 14 let, když jsme jezdili na vandry. Nic méně mi zaujala Vaše samovýroba mandolínového banjo , mel bych též zájem o takové, prosím zdělte mi cenu ,je vzhledové moc pěkné. Já hraji příležitostně na banjo Pony ,není to ono.

  Děkuji Burian.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>