Úpravy nástroje rázu estetického

Posledně jsem psal, jak mě uke-banjo znovu pohltilo. A to natolik, že jsem se rozhodl svému nástroji věnovat několik chvil, jaké ještě nepoznal. Totiž údržbu. Poněkud mi sem tam drnčí struník, trochu rezonuje tyč procházející krkem. Zkrátka – objednal jsem se na kontrolu u Rosti Čapka. A jak tak čekáme (banjo a já), až na nás přijde řada, krátíme si čas procházením páně Čapkova webu: Čapek – bluegrass & jazz instruments. Když tu padne mé oko na nááádherné barytonové uke-banjo Old Erra. Tak se mi líbí, že nechám tomu svému nástroji, pokud to bude možné, udělat menší lifting krku. To vykládání je nádherné, no ne?

Barytone uke-banjo Old Erra

Měl jsem i horší nápady. Rosťa Čapek teď dělá tzv. malou pětku, pětistrunné banjo s korpusem velkým jako má banjolele. Myslel jsem, že bych si od něj nechal udělat ještě jeden krk a místo dvou banj měl jedno, kde bych podle potřeby přehodil krk z uke na pětku a naopak. Přišlo mi to jako dobrý nápad, ale Rosťa mě celkem logicky odpověděl, že bych krk vyměnil maximálně jednou a konec. Asi má pravdu, člověk je od přírody líný a střídat krky je volovina. A já tak nějak postupem času poznávám, že jsem měl nejspíš jít rovnou do pětky. Teď se snažím hrát na jeden nástroj tak, aby to znělo jako druhej, ale není to úplně ono.

Uvidím zítra u Rosti Čapka v dílně, až mě uchvátí ta vůně dřeva a krása nástrojů. Nesmím si s sebou vzít žádné peníze, měl bych na krku nejspíš rozvod.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (8)

 1. adjasab
  Vloženo 1.12.2009 v 19:42 | Trvalý odkaz

  Výborný nápad, nebrat si peníze k Rosťovi když existují kreditky!!! Počítám, že kdybych tam teď jel na preventivní prohlídku se svým sopránem, asi bych se taky nezdržel a little five si pořídil! A dopadl bych patrně jak píšeš. Pod mostem v jedněch riflích a s nádherným novým banjem v klíně. Jak tak o tom píšu, začínám se rozehřívat, nějak se přestávám bát a vidina mostu se mi oproti té pětce zdá nějak méně výhružná. Ještě si to nechám projít hlavou! Pavel

 2. Patrik
  Vloženo 2.12.2009 v 11:09 | Trvalý odkaz

  Seděli bychom pod tím mostem spolu, spolu hráli, tím se stali slavnými a dobyli nahrávací studia a Nashville :)

 3. Franta H
  Vloženo 7.12.2009 v 19:44 | Trvalý odkaz

  Taky jsem býval takový pomatenec. Jenom jsem nehodlal zaměňovat krky. Když jsem si ještě stavíval banja sám, napadlo mě udělat banjo dvoukrké. Tenora s pětkou. Naštěstí jsem ten nápad nedotáhl do konce. Mým posledním úletem je baryton, to víte. Ale už nevíte, že mě přestala bavit hluchota nylonových strun a nemožnost využití zažitých postupů z tenora, a tak má dnes baryton (ať mi Rosťa promine) tenorové struny. Ty jsou o tón nadladěné (kvůli kratšímu krku) a mezi kotlíkáři zůstávám u trsátka. Sice musím hrát povětšinou v B a F, ale na to jsem z dixielandu zvyklý. Vašim pokusům však fandím!

 4. Robur
  Vloženo 17.12.2009 v 22:15 | Trvalý odkaz

  5 a ukeNemuzu to publikovat verejne, protoze Rosta slibil, ze me zabije, jestli nekomu prozradim, ze ten nastroj pro me delal on, ale naprosto tajne a duverne ti poslu fotku (az se dostanu soucasne k banju a fotaku) a navod jak problem vyresit. R.

 5. Patrik
  Vloženo 18.12.2009 v 6:47 | Trvalý odkaz

  Robure,to jsem opravdu zvědavej. Díky!

 6. Robur
  Vloženo 11.1.2010 v 16:02 | Trvalý odkaz

  Patriku, posilal jsem ti emila. Dostal jsi ho? R.

 7. Japhy
  Vloženo 17.2.2010 v 13:48 | Trvalý odkaz

  Já ti to s tím pětistrunným banjem říkal :-).

 8. Anonym
  Vloženo 1.5.2012 v 20:55 | Trvalý odkaz

  banjo ukulele – nevíte, kdo by postavil banjo ukulele Géčkový, aby odpovídalo 4 spodním strunám kytary?

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>