Banjolele má 90 let

Od doby, kdy se nám narodila malá Žběta, druhá dcera, a od doby, kdy jsem se začal učit na heligonku, tento web jen skomírá. Je mi to líto, ale nedokážu se donutit k jakékoliv aktivitě. Proto velmi děkuji Kikimu za článek, který mi poslal a který teď právě čtete:

V tomto roce slaví banjolele své 90. narozeniny. Tak jako v případě ukulele, můžeme též u banjolele uvést přesný rok jeho zrození. Nástroj vynalezl roku 1918 havajan Alvin D. Keech. Tak alespoň praví úřední zápis. Alvin D. Keech a jeho bratr Kelvin – bohužel, nezachovaly se žádné fotografie těchto dvou mužů – učili filmové hvězdy z Los Angeles (a také prince z Walesu) hře na ukulele.

Keech banjolele

Stále přicházely kritiky na to, že ukulele je, specielně pro americké varietní divadlo, příliš tiché, ačkoliv při svých malých rozměrech je to hudební nástroj s velkou schopností se prosadit. Keech myslel, že přišel na řešení, totiž že prostě „zkřížil“ banjo a ukulele. Pojmenoval svůj nový nástroj „banjulele“ a nechal si ho roku 1918 chytře patentovat pod číslem 219720.

Záhy došlo k prudkému nárůstu zájmu o tento nástroj a asi kolem roku 1920 se hodně výrobců hudebních nástrojů přidalo k úspěšnému boomu a začali vyrábět své vlastní nástroje, pod pozměněným názvem.Vzhledem k tomu, že název byl patentován, nazývali své výrobky „banjo ukulele“, banjo ukulele „nebo“ banjolele“. Mezi nejvýznamnější stavitele nástrojů v té době patřili Gibson, Ludwig, Bacon & Day a Abbott. Alvin D. Keech stavěl sám banjulele. Jak již bylo řečeno – tak praví úřední zápis.

Keech banjolele

Existuje ale důkaz o tom, že vynález banjole byl starší. Možná to nebyl ani Alvin D. Keech, ale to není prokázáno. V každém případě již roku 1914 se objevila 38 – stránková kniha N. B. Baileyho s názvem „A Practical Method for Self Instruction of the Ukulele and Banjo Ukulele“, vydaná od Sherman Play & Co. v San Franciscu v Kalifornii. Knížku můžete vidět na adrese http://www.theuke.com/content.php?article.14.0 (nebo též http://www.ezfolk.com/library/ukulele/bailey-ukulele-method/ – pozn. překl.). A jiný zdroj (http://uncyclopedia.org/wiki/George_Formby) tvrdí, že roku1913 má již Keech své banjolele hotové, ale teprve roku 1918 bylo patentováno. Ať už byl jeho otcem nebo matkou kdokoli, tento nástroj byl ve dvacátých a třicátých letech v anglicky mluvících zemích nesmírně populární. Mezi tehdejší hvězdy, které se zasloužily o ohromnou popularitu banjolele patří Roy Smeck, Arthur Godfrey, Billy Scott a Tessie O‘Shea.

Jistě největším popularizátorem byl George Formby (1904 – 61), narozený v Lancashire v Anglii.Vytvořil si vlastní styl hry. Hrál na banjolele ve 21 filmech, nahrál více než 230 písní a byl nadšeným bavičem vojáků spojeneckých vojsk.

Zdroj článku: NEWSLETTER NR. 8 2008, 1. Deutscher Ukulelenclub
Přeloženo s laskavým svolením autora.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Jeden komentář

  1. Vloženo 16.12.2008 v 19:16 | Trvalý odkaz

    Sláva!A díky za tento zajímavý článek.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>