Ladění skleniček

Byl to velmi příjemný večer. Seděli jsme v pološeru u dřevěného stolu na okraji brdských kopců, ubrus připomínal kilt skotských horalů a v hluboko broušených sklenkách na vysoké stopce krvavě zářilo Portské. Bylo dílem okamžiku nasadit na stopku vibrační ladičku (Intelli IMT-600) a vyloudit ze skla a Portského čistý a jasný tón. Řeknu vám, ladit Portské je činnost veskrze zábavná. Bohužel je zde nepřímá závislost: Čím déle ladíte, tím hůře ladíte.

Ladění skleniček

Sklenka téměř plná zněla jasným a čistým Cé. Opatrným upíjením jsme se přes Cis a Dé dostali až k Dis. Pokud byla jedna sklenka naladěná do Cé a druhá do Dé, přípitek zněl tak harmonicky, že jsme rázem museli ladit znovu. Když došlo Portské, ladili jsme Cabernet–Syrah. Znělo také velmi čistě. Vzpomněl jsem si na Horáce Hogo Fogo Badmana: „Jsem stařičký ladič pijan. Spíš pijan než ladič.“

Rada všem číšníkům (nebo aspoň těm, kteří chtějí být mistry ve svém oboru): Než roznesete společnosti sklenice k přípitku, nalaďte je do akordu. Hosté budou mít lepší náladu a vypijí toho mnohem víc.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>