Kdo hraje na bendža od Rosti Čapka

Sanquis.cz: „Honza Krisťák Čapek, zakladatel dívčí kapely Schovanky, a nejkrásnější bendžistka Jarka Čapková svému synu Rosťovi povolání doslova předurčili. U Čapků se scházeli muzikanti, stěny jejich bytu dodnes připomínají muzeum hudebních nástrojů. Rosťa Čapek vystudoval houslařskou školu a specializuje se na bendža a mandolíny.

Krisťák už deset let hraje andělům na nebeské báni – chvíli na kytaru, chvíli na bendžo, chvilku zase na mandolínu… Hrál totiž na všechno, co mělo struny. Maminka Jarka Čapková se s původními Schovankami schází už leda na kafíčko. Své bendžo dala do vínku synu Rosťovi.

Nositel rodinné tradice postavil první bendžo v sedmnácti letech. Nástroj byl tak dobrý, že si jej nějaký „muzikant“ odnesl přímo z Rosťovy dílny za temné noci.

Prvním klientem, který za bendžo Rosťovi zaplatil, byl Jaroslav Čvančara, člen kapely Taxmani. Čvančarové ovšem prosluli především jako „biografová“ rodina. Dědeček Čvančara vlastnil první pražský biograf a jeho vnuk Jaroslav provozoval soukromý biograf i za minulého režimu. Promítal svým přátelům ve sklepním kině na vrčícím přístroji filmy, o nichž se veřejnosti ani nesnilo. Ve finále se jeho soukromý biograf etabloval v Závodním klubu ROH v Čáslavské ulici na Vinohradech. Vstupenky neexistovaly. Jarda Čvančara se po promítání s návštěvníky loučil u východu, každému podal ruku. Někdo mu do ruky vložil dvacku, někdo padesátku…“

Celý článek si přečtěte na serveru Sanquis.cz.
Capek bluegrass & jazz instruments.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>