Gourd banjo

Hudební nástroje vyráběné z tykví nalezneme v mnoha kulturách. Dávní cestovatelé po Africe popisují rozličné variace tykvových nástrojů. Nejstarší zdokumentované nástroje pochází z Africké Gambie. Nástroj, ze kterého postupem času vzniklo gourd banjo, je popisován jako nástroj s tykvovým korpusem potaženým antilopí kůží, bez pražců, se třemi strunami, dvěma dlouhými a jednou krátkou, na které se hraje údery odshora dolů.

Několik zpráv o gourd banjo pochází ze Západní Indie. Nástroj je popisován jako imitace loutny s korpusem z tykve potažené kůží a strunami z koňských žíní nebo z oloupaných stébel horských rostlin. Nástroj měl čtyři struny, vzájemně naladěné. Nástroj se do Indie pravděpodobně dostal spolu se zotročenými černochy.

Gourd banjo

Stejným způsobem se gourd banjo dostalo i do koloniální Ameriky, kde se mu říkalo banjar. Nicholas Creswell píše roku 1774 v Marylandu: „Negři se zpravidla scházejí a baví se tancem a hrou na banjo. Tento nástroj je vyroben z tykve, jakási imitace kytary, ale pouze se čtyřmi strunami, na které se hraje obdobně jako na kytaru.“

Dnes se vyrábí repliky gourd banjo a musím říct, že mi to nepřijde nijak těžké. Možná se o to někdy sám pokusím, jen nevím, jestli tu seženu vhodnou dýni. Pro začátek bych se pokusil o dýňové uke-banjo, bude to malé a roztomilé.

Postup výroby najdete například na webu Attempts To Make A Gourd Banjo, kde je spousta názorných fotografií. Stejně tak na webu Building a Gourd Banjo. Naprosto nejdokonalejší popis výroby je na webu Handmade Gourd Banjo.

Další odkazy na téma gourd banjo:
The Genesis Instrument Of American Music
David G. Hyatt – výrobce gourd banjo
Jeff Menzies – výrobce gourd banjo

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>