Sled akordů bez pohybu po hmatníku

Rubrika Škola na ukulele banjo se k mé (a doufám i k vaší) radosti pozvolna plní kvalitním studijním materiálem. Zásluhu na tom mají Ondřej a Franta H. Díky vám, takoví uživatelé webu jsou nad zlato. Nebudu tu dál planě plkat, rovnou předám slovo Frantovi H.:

Prozradím vám ještě jeden fígl a pak už dám pokoj. V dokumentu Sled akordů bez pohybu po hmatníku (xls, 32 kB) najdete dva příklady sledu základních akordů bez nutnosti pohybovat se po hmatníku. Když hraju neznámou skladbu nebo známou v nemilé tónině, použiji některý z těchto či jiných nadřených sledů. Stačí se naučit hmaty tóniky, dominanty, subdominanty, sedmičky, plusu, dimu atd., které k této řadě přísluší, a akord bude pojmenován až podle hrané tóniny. To znamená, že cokoliv zahrajete kdekoliv na hmatníku, ať si kytaristi dají kapodastr kamkoliv. Jen si to musíte na začátku dobře spočítat. Ty dvě řady, co jsou v dokumentu, vám v různých polohách vystačí na devět skladeb z deseti.

Pokud budou hrát ostatní v Déčku, kteroukoli z těchto dvou řad zahrajete o dvě pole výš apod. Předpokládá to být hodně vyhraný a umět přiřazovat akordy sluchem. Nelekejte se toho – polovina písní je na tři čtyři akordy. Chce to čas. Odezírat od kytaristy, kterému to moc nejde a ještě si plácne na krk kapodastr, to bývá nemožné. Pár skladeb s pěknými akordovými kaskádami si musíte nacvičit zvlášť a naučit ostatní, ať to hrají podle vás nebo ať to nekazí a mlčí.

Moje grafy akordů neberte jako dogma. Je poznat, kde chytám ukazovákem baré a kde mi to víc sedí jinak. U vás to může být zcela opačné.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (2)

  1. Ondrej
    Vloženo 29.8.2007 v 11:08 | Trvalý odkaz

    Franto moc dobre! Ja to obcas neco podobneho pouzivam, jen jsem si to nikdy neutridil a nezapsal. Ja to hlavne pouzivam, kdyz se hraje pisnicka a v pulce se transponuje o pulton ci ton nahoru.

  2. Franta H
    Vloženo 29.8.2007 v 20:48 | Trvalý odkaz

    Jsem nucen transponovat pořád. Mám nížeji položený hlas a sám většinou hrávám v jiných tóninách, než bandy, ke kterým se porůznu přidávám. Problém nastává, když se na mě všichni podívají v očekávání sóla. Některé kousky mám nacvičené aspoň ve dvou polohách.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>