Akordy v polohách a jejich tvorba

Díky Frantovi H. vám mohu poskytnout další vynikající studijní materiál pro uke-banjo a ukulele. Jedná se o skvěle propracovaný dokument Přehled tónů v akordu na hmatníku a jejich tvorba (xls, 384 kB). A teď už Franta H:

Do přehledu tónů v akordu na hmatníku jsem přidal mininávod, jak se akordy sestavují. Předpokládá to znalost durových stupnic ve všech tóninách. Sám si někdy pomáhám i prsty, když počítám pořadí tónu v takové stupnici. Ty čtverečky značící půltón jsou tak obarvené, protože se pak líp vybavují. Když jsem začínal na tenorové banjo, vymyslel jsem si tuto pomůcku a dost mi pomohla. Hraji-li v kapele s profesionálními muzikanty a oni se mezi sebou baví o nějakých zmenšených terciích, jsem trochu mimo, ale nijak mi to nepřekáží.
A ještě něco: rychlejší je odečítat. Tónů je osm – v C duru je to od C do C, to znamená že sedmý tón je C mínus jedna = H, snížený B (to platí u nás, ve světě je to B, snížený B s béčkem), devátý tón je v podstatě druhý atd.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Jeden komentář

  1. Franta H
    Vloženo 28.8.2007 v 8:14 | Trvalý odkaz

    Zapomněli jsme dodat, že je to malované pro moje ladění, čili baryton uke. U jiných ladění je nutno písmenka přepsat. Barevné čtverečky zůstávají stejné.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>