Kytary mého života

Než jsem si pořídil ukulele banjo, těšívala mě občas kytara. Španělka. Kytary mě vůbec provázely celý život. Jednak za svých mladých let hrával (a dobře) táta, jednak naši známí a kamarádi vždycky patřili víc do lesa než do města, takže hraní a zpívání s kytarou mi vyplňovalo poměrně dost času. Zatímco moji vrstevníci poslouchali Michala Davida, já ujížděl na Greenhorns, bratrech Ryvolech a na Krylovi.

Když mi bylo kolem 13 let, dostala pod stromeček ségra pěknou měkkou španělku. Tahle kytara toho zažila hodně. Dvakrát se jí na vodě odlepila kobylka, lepili jsme jí zpět spolu s rozlámanými kanoemi, přidělal jsem jí další kolík a šoupnul k vysokému éčku sedmou strunu. Byl jsem tím docela zajímavý a to mě bavilo! No a nakonec jsem téhle kytaře blbou náhodou totálně rozmlátil lub. Hrát se na ní stále dá, z nostalgie jí nikdo z rodiny ještě nevyhodil.

Na chmelovou brigádu už mi na klíně hrála nová kytara, také španělka. Narozdíl od té první, přírodně mořené, byla tahle agresivně vínová, tělo měla mohutnější a hlavně: Hrála tak krásně, až srdce usedalo. Tedy, tím myslím, že měla nádherný zvuk. Jenže Aleš, hlava skopová a můj spolužák, se nějak ožral, nebo co, a tuhle kytaru (mimochodem nejlepší, jakou jsem doposud držel v rukou) mi rozsedl. Možná by nebohá kytara šla ještě opravit, jenomže mě vám popadl amok, začal jsem vidět rudě, a o nebohého Aleše jsem ten zbytek rozflákal sám. Ještě, že jsem tehdy neměl banjo. Fláknout ho javorovým stáčeným věncem, tak sedím ještě dneska v kriminále.

Poslední nástroj má lepší osud, než předchozí dvě rozbité kytary. Je opět přírodní a bohužel, od doby, co mám uke banjo i hodně zaprášená. Celkem měkká a provází mě už… dvanáct let? Mám ji rád, měním ji s banjem pokaždé, když mám náladu na něco melancholického, Nohavicu nebo Plíhala nebo tak. Dneska ji otřu a začnu se o ní víc zajímat, aby na ukulele banjo, které stojí vedle ní, nežárlila.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Jeden komentář

  1. ondra
    Vloženo 28.5.2007 v 10:51 | Trvalý odkaz

    Take jsem ve stadiu, kdz kytara a mandolina, nastroje predchazejici ukulele, jsou vice zaprasene.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>