Nic neumím

Hned, jak skončila Benefice Rosti Čapka, začal jsem mít schizofrenní pocity. Ten první mě hnal domů a nutil mě se v půl druhé ráno začít učit na uke-banjo, protože jsem viděl, jak se na to dá umět, když se to umí. Druhý pocit, naprosto opačný, mě nutil uvažovat o tom, zda vůbec ještě někdy to svoje barytonové ukulele banjo vyndám z futrálu a zahraju na něj, protože jsem viděl, že takhle hrát se nikdy nedokážu sám naučit.

Učení bez učitele. Učení bez znalosti not. Učení pouhým odposlechem. Co asi mohu odposlechnout a jak dobře, když i k ladění potřebuju ladičku? Uke-banjo mám od února. Teď se chýlí ke konci květen a já pořád nic neumím. Vůbec nic. A bohužel jsem celkem perfekcionalista, takže mi to vadí…

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (14)

 1. ondra
  Vloženo 20.5.2007 v 18:11 | Trvalý odkaz

  Ahoj Patriku. Jestli zvladnes zahrat Martu (jak si popisoval nize), kde se hodne stridaj akordy, tak na tom nejsi vubec spatne. A navic je uz skoro dopsana ucebnice na ukulele a dokonce roku (jestli se nic nestane) by mohla vyjit. Tak nam drz palce.

 2. Vloženo 21.5.2007 v 7:09 | Trvalý odkaz

  Ondro, Hrál jsem celkem dost let na kytaru, takže přehazovat akordy je to nejmenší. Akordově není problém třeba „Marta“ nebo „Píseň proti trampingu“ od Kida. Problém je, aby to hezky znělo. Rytmus. To, že umím bez problémů Formby style ještě neznamená, že umím na ukulele banjo. Díval jsem se třeba na YouTube na Tvoje filmy. Kupříkladu Mackie Messer. Tak nějak bych si představoval, že bych mohl říct: umím to. Ale bojím se, že právě na takovou úroveň se nikdy nedostanu.

  Na učebnici pro ukulele se tedy těším jako malej kluk. Pokud budeš chtít propagaci, mám několik docela slušně navštěvovaných webů, můžu fláknout na všechny odkaz.

 3. Franta
  Vloženo 21.5.2007 v 8:41 | Trvalý odkaz

  Hraji tenorku a uke mám v plánu – snad už letos. Na tu školu se tedy taky těším, určitě její vydání nepřehlédnu. Co se týká rytmu, přidám jednu zkušenost: V počátku mi vůbec nešlo „koktání“ neboli rumba. Nacvičil jsem je tak, že jsem si celé dny jezdil prsty v požadovaném rytmu po břiše. I když to při chůzi přes prostějovské náměstí vypadalo divně, po týdnu to šlo. Zdravím.

 4. Vloženo 21.5.2007 v 9:08 | Trvalý odkaz

  Franto, to je právě ono. „Koktání“ neboli rumba. Vůbec nevím, o čem je řeč, natož jak se to naučit…

 5. Franta
  Vloženo 21.5.2007 v 9:44 | Trvalý odkaz

  Ten rytmus mě fascinoval u Mládka a ten mi řekl, že je to rumba. To je známý tanec i rytmus. Zjednodušeně: Když rozložíme takt na osminy čili osm úhozů trsátkem směrem dolů, zahrajeme z těch osmi jen úhozy 12457 nebo 13467. Poslechni si Mládka, ten to ukáže v každém sólu.

 6. Franta K
  Vloženo 21.5.2007 v 15:07 | Trvalý odkaz

  Ahoj Patriku, nepadej na duchu. Benefice Rosti Čapka byla moc fajn. Uke banjo mám doma měsíc a dělám taky co můžu. Vím, že Formby ze mě asi nebude, ale chvílema se to už hezky poslouchá, i když manželka má někdy jiný názor.Souhlasím s Ondrou, že nejlepší je hrát v partě. Jednak mě to nutí doma cvičit a vůbec je pak muzicírování veselejší.Jinak díky za web.

 7. Franta
  Vloženo 22.5.2007 v 7:47 | Trvalý odkaz

  Ještě pro Tokugawu: V podstatě je to stejné jako u Formbyho nebo v základním rolu u pětistrunného banja. A pro doplnění těch čísel – chybějící čísla se zahrají trsátkem přes struny nahoru. Formby to dělal všechno prstama, jak vidno z instruktážních videí. Vás ostatní prosím o případnou opravu mých slov – jsem taky jenom amatér.

 8. Vloženo 22.5.2007 v 9:26 | Trvalý odkaz

  Franto: Když si to zkusím, tak vidím, že to je právě onen Formby style: http://mp3.uke-banjo.info/formby-style.mpg

 9. Pavel
  Vloženo 22.5.2007 v 11:56 | Trvalý odkaz

  Tak nevím …Když jsem se jako chlapec pokoušel zahrát něco jako španělský rytmus, vyšlo mi právě to dnes kýžené „koktání“. Později jsem ho využíval při hraní ryvolovek, no a po koupi uke-banja: jako bych ten rytmus uměl. Jen jsem dost dlouho nevěřil, že je to tak snadné. Že ten ďábel Formby užíval právě TOHLE. To, co mi kamarádi kytaristé zazlívali se změnilo v přednost. Z toho vyplývá: ničeho se v muzice nezříkejte. Jednou budete rádi, že to umíte.

 10. Franta H
  Vloženo 22.5.2007 v 13:52 | Trvalý odkaz

  Přečetl jsem si teď starší příspěvky a došlo mi, že jsem se podepsal jako už jiný Franta a tím jsem mu vzal vítr z plachet – musel si dopsat K. Dopisuji si tedy H a Frantovi K a všem se omlouvám a fandím.

 11. Vloženo 22.5.2007 v 14:02 | Trvalý odkaz

  I já se jednou automaticky podepsal jako Tokugawa, což je mé alter ego :o)

 12. Franta K
  Vloženo 22.5.2007 v 14:11 | Trvalý odkaz

  Franto H, nemusíš se omlouvat, hlavně že máme chuť do muziky a na webu je živo. Každá rada nebo zkušenost je dobrá.

 13. Ondrej
  Vloženo 22.5.2007 v 16:04 | Trvalý odkaz

  Jeste bych pridal k tomu „Koktani“ -„rumbe“ a „formbyho stylu“, ze jsem se setkal jeste s dalsim nazvem. U Jiriho Macka v „Toulave country kytare“ ma tento styl nazev „Beguin“ a pouziva se pri doprovodu ryvolovek.
  Patrik: Urcite, az vyjde ucebnice a velmi rad vyuziji moznost propagace.

 14. Franta H
  Vloženo 22.5.2007 v 17:50 | Trvalý odkaz

  Právě jsem zjistil, že 2.června ve 22,50 na ČT2 je Noc s Andělem s Rosťou Čapkem. Přeji příjemnou zábavu.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>