A je po Benefici

Domů jsem se dostal s pěkně otlačeným zadkem v půl druhé ráno. A velmi dobře naladěn. Benefice Rosti Čapka se opravdu vydařila. Nejen že jsem se úplně tetelil při poslechu úžasných výstupů na nástroje jako ukulele banjo, tenor banjo, mandolína, mandocello, kytara, housle a flétna, alébrž jsem se i výborně pobavil a zasmál. Rosťa Čapek se mi po tomto druhém setkání jeví jako naprostý živel, který navíc dokáže vyrobit překrásné hudební nástroje. Moderátoři večera – Marek Eben a Ondřej Havelka – nezklamali, ostatně jako vždy. Marek Eben mě nikdy nepřestane fascinovat. Jak on vám naservíruje vtip o prdění a přitom se stále chová jako gentleman a nikoho neurazí, to je úctyhodné.

Ondřej Havelka: Jak ono se tohle vlastně jmenuje?
Marek Eben: To je rezonátor.
Ondřej Havelka: Zajímavé. A já si už několik let myslím, že se tomu říká zadnice.
Marek Eben: No, zadnice je vlastně taky takový rezonátor…

Celé představení, které trvalo čtyři hodiny, jsem si psal potmě poznámky na vstupenku, abych na nic nezapomněl. Takže to vezmu jak mi hieroglify na lístku dovolí:

Banjo Gang – Já je miluju! To je tak spontánní a radostné hraní, navíc virtuosní. Dvakrát tenor banjo a kontrabas, Škoda že Martin Škrobák nezahrál i na uke-banjo. A škoda, že byli tak rychlí a nevšimli si, že všichni chtějí, aby Banjo Gang přidal. Alespoň jsem si odnesl jejich CD s pěti skladbami, které jsem slyšel už aspoň desetkrát. Obzvlášť Bugatti step, pod který se podepsal nezapomenutelný Jaroslav Ježek. Banjo Gang byla na rozjezd Benefice skvělá volba.

Vzápětí jsem byl unešen znovu. Eliška Ptáčková – říká Vám to jméno něco? Mně neříkalo, ale po včerejšku jsem si ji zařadil mezi nejoblíbenější. Ta holka zpívá jako ta nejčernější černoška, co někde ve slumu oplakává celej svět. Musím se naučit písničku Černá Jessie (Jiří Šlitr / Pavel Kopta), kterou Eliška vystřihla tak, že se nejspíš Hana Hegerová začne obávat o svůj piedestal. Mimochodem, na webu jsem slova a akordy nikde nenašel, nemáte je někdo?

Další, kdo na mne hledí z popsané vstupenky, je kapela Druhá míza Vojty Zíchy. Samotný Vojta Zícha byl Markem Ebenem označen coby nejrychlejší banjista, a zdá se mi, že právem. Už jste někdy slyšeli zahrát na banjo písničku Tři strážníci (Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich)? Je to nádherné a přijde vám, že Ježek snad ani nepsal pro klavír, ale právě pro banjo. Mimochodem, Druhá míza Vojty Zíchy má pěknou basistku, která se poměrně slušně u baskytary kroutí.

Následuje Irish musicShannon. Boha jeho, takovou flétnu jsem nikdy v životě neslyšel! Nevyznám se, nevím, jestli ta velká byla irská flute, whistle nebo low whistle, nicméně zněla nádherně. Irsky. Samozřejmě i tenorové banjo, housle, buben bodhrán (čte se to bauron) a kytara v ladění DADGAD, které je pro keltskou hudbu příznačné (věděli jste to?). Ti kluci byli živí stejně jako jejich hudba. Bavilo je to a to zase bavilo mě.

Dalším frajerem je Radim Zenkl. Jeho mandolína mu v rukách jen zpívá. Zenkl vymyslel nový způsob hry na mandolínu: drží v ruce dvě trsátka (resp. má nasazeny dva prstýnky). Když hrál, měli jste pocit, že hrají dva nástroje současně. Úžasné. Radim Zenkl žije ve Spojených státech a vy máte jedinečnou možnost si ho poslechnout tady v Čechách. Jednak naživo, 23. 5. v kostele sv. Jana Křtitele Na prádle v Praze Na Kampě, jednak 2. 6. v pořadu Noc s Andělem, kde Zenkl vystoupí spolu s Rosťou Čapkem. Mimochodem nový způsob hry na mandolínu (dvě trsátka) se v Americe nazývá Zenkl style.

Koncert se prostě vydařil. Doufám, že jste na něm byli, mohli jste tak totiž mimo jiné slyšet skladbu, kterou pro Benefici Rosťovi Čapkovi poslal Ricky Skaggs. Mimochodem Ricky Skaggs vystoupí v Praze 27. 7. na festivalu Music In The Park v areálu Královské obory (předprodej vstupenek). Také by vás jistě nadchla písnička, kterou původně zpíval Ferenc Futurista a následně neméně komicky Ondřej Havelka. A už mě bolej prsty, takže se loučím a jdu si po jedenácté poslechnout Banjo Gang. Možná jsem se měl přecijen za Martinem Škrobákem zastavit se svým laděním ukulele banjo. Tak příště.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (11)

 1. kiki
  Vloženo 14.5.2007 v 17:44 | Trvalý odkaz

  Pouze text písně Černá Jessie
  Šlitr / P.Kopta
  viz http://petrvacl.webpark.cz/pisne/115b.html
  Akordy nevím.

 2. Vloženo 14.5.2007 v 18:34 | Trvalý odkaz

  Kiki, prima, díky :o)

 3. Vloženo 17.5.2007 v 8:02 | Trvalý odkaz

  No, taxem si tu Élišku poslechnul, a musím říct, že ta tedy má od některých černošek, co zpívají blues, vzdálenost několik světelných kilometrů. Zpívá stejně blues, bluegrass, všechno. Poslechni si někdy Bessie Smith, třeba zde http://www.redhotjazz.com/bessie.html

 4. Vloženo 17.5.2007 v 9:13 | Trvalý odkaz

  Exode, chtělo by to slyšet na koncertě. Do mělo docela jiné grády :o)

 5. Vloženo 18.5.2007 v 8:13 | Trvalý odkaz

  No, já bych si ji i poslechnul, ale asi není velká šance. Já su ze Vsetína, a tak se asi nepodívám ani na křest desky KK, co teď bude v úterý… Je to přece jen 350 km.

 6. Vloženo 18.5.2007 v 9:04 | Trvalý odkaz

  Na Kida do Trojické jsem pozván od samotného Kida. Myslím, že mi to vyjde a půjdu tam. Samozřejmě dám vědět, jaké to bylo :o)

 7. Lou
  Vloženo 2.6.2007 v 16:40 | Trvalý odkaz

  Bylo to super! V sobotu jedeme s Rosťou a pár lidma k jeho mamince na chatu tak se těšim jak malej Jarda. Zdárek. A poslouchejte krásnou muziku :-)

 8. jana
  Vloženo 29.10.2007 v 14:43 | Trvalý odkaz

  Černá JessieProsím o zaslání akordů na text Černá Jessie, děkuji…lumpik.cek@seznam.cz

 9. Vloženo 29.10.2007 v 15:03 | Trvalý odkaz

  Jano, snad se ozve někdo jiný, já bohužel akordy k Černé Jessii nemám, nikde se mi je nepodařilo najít.

 10. Anonym
  Vloženo 6.12.2007 v 17:19 | Trvalý odkaz

  Černá Jesii akordy-http://www.petrvacl.cz…p?ip=5#115

 11. Vloženo 14.12.2007 v 11:05 | Trvalý odkaz

  Děkuji anonymnímu přispěvateli :o)

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>