Tenor banjo

Tenor banjo má kratší krk než plectrum banjo, pouhých 19 pražců (nebo 17 pražců starší typy) a ladí se stejně jako mandola, tedy C-G-D-A. Tenor banjo mělo svůj vrchol v éře jazzu a dixielandu. Patří spolu s plectrum banjo k nejrozšířenějším typům banja v USA. U nás, zdá se podle výsledků ankety, vládne bluegrassové pětistrunné banjo. Na tenorové banjo se hraje trsátkem, buď rytmický doprovod, nebo i sólová melodie, tzv. single string melody. Stejně jako pro plectrum platí i pro tenorové banjo využití pro irish music.

Z Dick’s tenor banjo website si můžete stáhnout Akordy na tenorové banjo (pdf, 168 kB) pro ladění C-G-D-A. Je jich požehnaně.

Nejvíc se o tenor banjo na českém webu dozvíte pod odkazem Dick’s tenor banjo website. Dále jsem čerpal z webu Frets.com.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Jeden komentář

  1. Vloženo 10.8.2010 v 10:20 | Trvalý odkaz

    Fingerpicking a frailingRád bych doplnil, že stejně jako na kytaru, i na tenorové banjo se dá hrát nejen trsátkem, ale i prsty (ideálně s banjovými náprstky).

    Snížením nejtenčí struny z áčka na géčko (CGda=>CGdg), případně ještě zvýšením nejhlubší struny z Céčka na Déčko (DGdg) se ladění přiblíží k nejčastěji používaným laděním pětistrunného banja.

    Na své tenorové banjo pak můžete zahrát i bluegrassový roll http://banjosessions.com/?p=60 , old-time frailing http://banjosessions.com/?p=86 nebo třeba Travis picking http://banjosessions.com/?p=30 .

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>