Plectrum banjo

Plectrum banjo vypadá prakticky stejně jako pětistrunné banjo, ovšem bez páté kratší struny. Je tedy čtyřstrunné, má 22 pražců a hraje se na něj trsátkem. Základní ladění plectrum banjo je D-B-G-C. Alternativní způsob je tzv. Chicago tuning E-H-G-D, tedy stejné, jako první čtyři struny na kytaře (pro všechny, kteří jsou líní učit se něčemu novému, alternativa k uke-banjo). Další způsob ladění je D-H-G-D jako pětistrunné banjo bez páté struny.

Plectrum banjo

Rozdíl mezi použitím tenor banjo a plectrum banjo spočívá v tom, že tenorové banjo je nejvhodnější pro rytmický doprovod dixielandu, zatímco plectrum banjo si vyberou hráči se sólovějšími dixielandovými ambicemi. Plectrum banjo se také pro svůj měkký zvuk velmi hodí pro Irish (Celtic) traditional music.

Nejznámější hráč na plectrum banjo u nás je nejspíš Ivan Mládek, který původně používal kytarové ladění a jehož dixieland je osobitý a řízný, stejně jako české texty. Dnes má Ivan Mládek své plectrum banjo naladěné specificky, podle vlastních potřeb.

Nejsem si úplně jistý, kdybych tyto všechny informace znal v době, kdy jsem se rozhodoval o koupi svého uke-banjo, zda bych raději nedal přednost plectrum banju. Nejspíš ne, je moc velké na to, abych se s ním tahal na čundry. Zase na druhou stranu bych možná neměl problémy s přecházením mezi uke-banjem a kytarou. Ta doba, než si prsty zvyknou na jinou velikost polí na hmatníku!

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (7)

 1. Tom
  Vloženo 21.3.2007 v 14:30 | Trvalý odkaz

  textyJen pro informaci:
  před časem jsem byl velmi překvapen, že docela dost pěkných textů, které znám z podání Ivana Mládka, napsal Zdeněk Svěrák :)

 2. Vloženo 21.3.2007 v 15:05 | Trvalý odkaz

  A které například?

 3. Kiki
  Vloženo 21.3.2007 v 19:39 | Trvalý odkaz

  Svěrák napsal většinu textů k Mládkovým počátečním největším hitům na přelomu 70. a 80.let a to pod pseudonymem Emil Synek – viz např. článek :
  http://www.pozitivni-noviny.cz/705.html
  Omlouvám se za vpád do cizí diskuze.

 4. MacP
  Vloženo 28.5.2008 v 14:45 | Trvalý odkaz

  laděníjenom k těm laděním – dávám přednost tzvn.Chicago tunning D G H E . Pro kytaristu jako dělané.Sice trochu problém najít ty správné struny, ale to je maličkost

 5. PiKey
  Vloženo 13.1.2010 v 0:32 | Trvalý odkaz

  bych si pořídil ukulele ale nechci používat kytarový ladění, to je dobrý pro kytaru kde je 6 strun, tak buď ukulele ladil jako 5str. banjo tedy dHGd nebo dHGD, to ladění sem si zamiloval ještě když jsem banjo neměl, občas sem si z nudy podladil ednu strunu na kytaře.. a nebo bych zkusil to dbGC

  jinak pštistrunným banjistům bych poradil malinke nápad – ladění kytary d’hgdGD, dá se s tím úžasně vyblbnout a zní to snad i líp, sice klasickej kytarovej jazz je v tu chvíli pohřbenej, ale dixielandový vychytávky v podání takto naladěný kytary jsou prostě……

 6. Vloženo 8.5.2013 v 22:25 | Trvalý odkaz

  Je velký rozdíl v nabídce literatury pro samouky na tenor a plectrum?

 7. DDD
  Vloženo 2.1.2016 v 18:41 | Trvalý odkaz

  Dobrý den.
  Rád bych si pořídil Plectrum Banjo. Žel nabídka u nás, pominu-li soukromé výrobce nebo koupi ze zahraničí, je nulová.
  Otázka zní. Je možné zakoupit čtyřstrunné banjo, vyměnit struny, naladit do E, H, G, D ? Bude to takhle hrát?
  Nebo to pohoří na pražcích či něčem jiném? Výsledný zvuk bude stejný jako šestistrunné banjo v případě, že budu hrát jen na 4 struny?
  Je to jen na občasné „sranda“ hraní k písničkám od I. Mládka příp. jako zpestření ke kytarám u ohňů atd.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>