Pětistrunné banjo

Pětistrunné banjo (5-string banjo, five string banjo) je nejčastěji používané pro bluegrass. Možná bych mohl říct, že je pro něj stvořené. Nebo je bluegrass stvořený pro pětistrunné banjo?

Pětistrunné banjo můžeme rozdělit na bluegrass banjo – pátý ladící kolík na pátém poli hmatníku a na folkové banjo – ladící kolík na osmém poli. Dále ještě rozdělme tato banja na pětistrunné banjo s rezonátorem a na pětistrunné banjo open-back.

Pětistrunné banjo

Nejčastěji se na pětistrunné banjo hraje příprstou technikou pravé ruky pomocí kovových prstýnků, kterou proslavil Earl Scruggs, dodnes považovaný za nejslavnějšího banjistu všech dob. Nejpoužívanější ladění pro pětistrunné banjo je open G (g-D-G-H-d), k rychlému přeladění do dalšího častého ladění open D (f#-D-F#-A-d) se může použít přelaďovací mechanika. Ovšem toto nejsou jediná možná ladění, existuje jich mnohem víc.

Svůj charakteristický zvonivý zvuk získalo pětistrunné banjo díky páté, nejvýš naladěné struně, která je umístěná hned vedle nejhlubší basovky. Osobně se domnívám, že Čapkovo ladění pro uke-banjo vychází právě z této páté struny pětistrunného banja, uke-banjo s ní daleko lépe zní.

Víc informací najdete například na české Wikipedii, heslo Banjo, a ještě více na anglické Wikipedii, také heslo Banjo.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (6)

 1. Exod
  Vloženo 20.3.2007 v 18:53 | Trvalý odkaz

  A co kdybys sem hodil nějakou fotku toho svého zázraku? Jsem ochoten se revanšovat obrázky toho svého (jistě ne tak noblesního :o) ). Co Kidovky?

 2. Vloženo 20.3.2007 v 20:04 | Trvalý odkaz

  Moje uke banjo nafocené nemám, ale když o tom tak přemýšlím, možná, až dneska uspím Andulku, tak ho zkusím vyblejsknout. I když raději bych za denního světla. Jenže na to jsem stále moc málo doma.
  S texti a akordi ke Kidovi mě potěšil’s. Trénuju teď tři: Jmelí, Chajda halabala sroubená a Milej pane Nováku. Kid je dokonalej. Ty obraty a melodie a tak… Líbí se mi to moc. Už aby mu vyšlo to CD, bude na něm většina mně neznámých písniček.

 3. Vloženo 20.3.2007 v 20:36 | Trvalý odkaz

  Tak nic… Musím počkat až na den, nedisponuju takovou fototechnikou, abych se pochlubil dostatečně :o)
  A ještě poznámka: noblesní nástroj ještě nedělá noblesního hráče. Po hodině hraní mám vždycky pocit, že na valchu vych válel líp :o)

 4. Harmonika
  Vloženo 3.4.2007 v 17:15 | Trvalý odkaz

  „Folkové“ banjo na které hrál Pete Seeger je o tři pražce delší, takže ta pátá struna je vlastně stejně, akorát krk je delší. Ovšem viděl jsem výtvory těch, kteří si podle definice „od osmého pražce“ vyrobili krk klasického rozměru, ale tu pátou strunu mají na osném. Šílené ale hratejné.

 5. Vloženo 3.4.2007 v 17:58 | Trvalý odkaz

  Harmoniko, to je dobré upřesnění, které jsem nikde napsané nenašel. Díky.

 6. Harmonika
  Vloženo 6.4.2007 v 19:43 | Trvalý odkaz

  To banjo je Seegerův výmysl. Nechtěl přijít o hluboké tóny, a tak hrál právě na zmiňované „long neck“ banjo. Kámoš tady v Krumlově ho má rozdělané, tak až bude po kupě, tak si na něj snad brnknu.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>