Jaké struny na ukulele banjo

Rosťa Čapek mi vysvětlil dva způsoby ladění a použití strun na barytonové ukulele banjo. Pořád jsem ale nebyl tak nějak vnitřně spokojen a přemýšlel, jak to udělat, abych spokojený byl. Až mi poradil Martin Škrobák ze skupiny Banjo Gang. Dnes vám představím pět způsobů použití strun, aby vaše uke-banjo mělo ten nejlepší zvuk.

Klasické ladění – Jak prosté. Zakoupíte struny pro barytonové ukulele a ty použijete. Jsou to E-H-G-D a jsou nylonové.

Čapkovo ladění – Název jsem si vymyslel, protože mi tento způsob použití strun doporučil Rosťa Čapek. Koupíte sadu strun pro barytonové ukulele a použijete z nich struny E-H-G. Dál si opatříte struny pro standardní ukulele a z nic vezmete pouze strunu D1. Tu naladíte oproti klasickému ladění o oktávu výš.

Byl jsem zvědavý, a tak jsem svou D1 z Čapkova ladění vyměnil za D Klasického ladění. A vůbec se mi výsledný zvuk nelíbil. Banjo jakoby drnčelo, hrálo moc hluboko a nevýrazně. Rychle jsem vrátil strunu D1. Oba dva způsoby, Klasické i Čapkovo, využívají nylonové struny. A to je jádro pudla. Struny jsou celkem volné, stačí tedy, abyste strunu stiskli o trochu víc a hned banjo o čtvrt tónu neladí. Stačí, abyste se stisknutou strunou nepatrně sklouzli a je půltón v luftě. Zavolal jsem na doporučení Rosti Čapka Martinu Škrobákovi a od něj získal tři další způsoby ladění.

Způsob GGDG – Pořídíte si nylonové struny na španělku. Třikrát G a jedno D a natáhnete je namísto E-H-G-D1 takto: G-G-D-G. No a struny přešponujete, aby výsledek zněl jako E-H-G-D1. Martin Škrobák má tento způsob vyzkoušený na ukulele. Banjo bude tvrdší, ale bude ladit.

Způsob kytara – kov – Koupíte si struny na kytaru a místo standardních strun na barytonové uke-banjo E-H-G-D1 natáhnete a naladíte kytarové struny 0.17 – 0.21 – 0.28 – 0.22. Nevýhodou je, že kromě struny 0.17 jsou všechny ovinuté, tedy vlastně už basové, banjo prý nehezky bručí, je nevýrazné a tvrdé, protože struny jsou hodně našponované.

Sopránový způsob – takto má své ukulele banjo naladěné Martin Škrobák z Banjo Gang a také třeba František Turek z KTO. Opatřete si kytarové struny 0.12 – 0.16 – 0.24 – 0.13 a nalaďte je, jako byste měli sopránové uke-banjo a ne barytonové, tedy A-E-C-G. Výsledný zvuk je prý jasný a zvonivý a banjo se mezi doprovodnými nástroji neztrácí, naopak vyniká. Nevýhoda je, že musíte v hlavě transponovat akordy o pět polí.

Myslím si, že víc už se asi vymyslet nedá. Vyzkoušel jsem Klasický a Čapkův způsob, za chvíli si jdu pro struny na GGDG způsob a možná vyzkouším poslední variantu – Sopránový způsob. A samozřejmě dám vědět, jak jsem dopadl.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , , , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (33)

 1. Vloženo 12.3.2007 v 7:42 | Trvalý odkaz

  Ladění GGDG Po víkendu to vypadá tak, že nechám na banju ladění GGDG. Výhoda je jasná, banjo ladí. Nevýhoda je, že už se na banjo nedá hrát prsty, je třeba trsátko. Zatím mi tohle omezení nevadí, uvidím do budoucna, až se na uke-banjo pořádně naučím. GGDG je z mnou vyzkoušených ladění nejlepší. Zvuk banja je takový… banjovější.

 2. Vláďa
  Vloženo 23.3.2007 v 18:22 | Trvalý odkaz

  strunyZdravím všechny ukebanjisty.Řešil jsem také problém strun na baryton uke-vzal jsem si dovolenou,nakoupil struny,jídlo a pití a vyhnal manželku s děckama:o))Vyzkoušel jsem různé kombinace nylon,kov-tenor,pětka,kytara,mandolína.Výsledek čistě subjektivní byl následující: 1.Nemůžu si pomoct, ale nylonové struny mi nedrží,nezní a prostě to není ono.2.Kytarové E ladění s uke zní pořád jen jako divná banjová kytara.3.Občas používané H ladění se mi neosvědčilo z toho důvodu, že v některých běžných tóninách vycházely krkolomné akordy na hraní i trasponování.4.Jediné co se mi po dlouhém laborování osvědčilo je kytarové ladění od A tak jak to používá Švorcák ale se strunama 10-13-18-10, banjo není tak tvrdé,dobře drží ladění a má pěkný plný zvuk.Přitom zní pěkně jinak než kytara když hraje stejný akord (pokud jej kytara nehraje ve vyšší poloze).Asi jsem složitě vymýšlel už vymyšlené-stačí porovnat menzuru kytary a menzuru uke a dojdu od tónu E k A, vždyť oba nástroje mají stejné ladění.Třeba někdo ještě přijde na něco jiného,odborníkům se omlouvám,ostatním to možná pomůže.Vždyť co já vím tak problém strun a ladění u tohoto zajímavého a netypického nástroje řešili snad všichni, kdo na něj hráli. Tak ať vám to trsá – Vláďa

 3. Vloženo 23.3.2007 v 19:46 | Trvalý odkaz

  Vláďo, díky za další sestavu strun. Během týdne vyzkouším :o)

 4. Vláďa
  Vloženo 23.3.2007 v 20:25 | Trvalý odkaz

  S tím zkoušením opatrně, člověk ani nestačí na struny vydělávat, už aby „přechodné období“ skončilo :o)))

 5. Vloženo 23.3.2007 v 20:39 | Trvalý odkaz

  To mi povídej, už jich mám ve futrálu 12!

 6. Vloženo 26.3.2007 v 16:51 | Trvalý odkaz

  Další sada! Právě jsem se vrátil z hudebnin a mám v kapse další sadu strun. Jsou to kovy pro elektrickou kytaru :o)
  10-13-17-10
  Dneska se dostanu domů pozdě, zítra jdeme do divadla, takže je prubnu až ve středu večer. Ladění bude A-E-C-G.

 7. Pavel
  Vloženo 31.3.2007 v 17:56 | Trvalý odkaz

  strunyJo, struny jsou ze začátku problém. Taky jsem dlouho špekuloval a zkoušel, abych se zkroušeně vrátil k originálu, což jsou GHS H-F#-D-A. To A je o oktávu výš už z výroby. Koncertní ladění A-E-C-G používám na ukulele, mám je v jednom kufru a je docela zajímavé je měnit podle nálady písničky. Nejdůležitější objev jsem učinil, když jsem se naučil prsty na struny KLÁST, ne jako u kytary MAČKAT. Tím jsem odstranil přetahování strun až o čvrt tónu, jak o tom hezky píšeš. Měl jsem pocit deja vue, jak se mi vrátily ty chvíle, kdy jsem chtěl banjem praštit, místo abych raději cvičil. Tak hodně radosti z nástroje.
  Pavel

 8. Vloženo 3.4.2007 v 17:35 | Trvalý odkaz

  Mám doma čtyřku banjo, takový ten dřevěný rendlík do kterého jsou vsazené prstence a mezi nima je našponovaná blána. Původně kožená, nyní osmipalcová bubínková. Menzuru to má zhruba jako pětka na pátém pražci, takže používám struny na pětku a ladění od nejsilnější G-C-E-G. Tím pádem mám naladěný akord C. Dost ostrý zvuk, takže tlumím dusítkama.
  Krleš

 9. Vloženo 3.4.2007 v 19:02 | Trvalý odkaz

  Anabáze. Tak to mám za sebou.
  Nejprve struny podle Čapkova ladění. Nevyhovovaly – moc měkké, tóny se deformovaly. Přecijen jsem zvyklý z kytary mačkat a ne přikládat.

  Změnil jsem na způsob GGDG, ale nebyl jsem spokojený, myslel jsem, že potřebuji kov.

  Tak jsem naladil kovové kytarové struny podle Vláďi 10-13-17-10 a nalůadil svoje barytonové uke banjo jako klasické sopránové. Znělo to hezky, ale pochopil jsem, proč se ukulele jmenuje ukulele (splašená blecha). Ten vysoký ostrý zvuk se mi nelíbil.

  Tak jsem začal experimentovat. Strunu 0.10 jsem naladil jako E, 0.17 jako B a vrátil jsem dvě nylonky D laděné jako G a G laděné jako D1. Pořád to nebylo ono.

  A jak to dopadlo? Vrátil jsem způsob GGDG a zůstane na mém uke banju až do jeho nebo mého konce :o)

 10. Jarda
  Vloženo 30.5.2007 v 12:42 | Trvalý odkaz

  koncertní ukuleleNa přání jsem byl obdarován koncertním ukulele Lanikai Hohner.Jelikož chci ale používat tenorové ladění resp kytarové, abych nemusel transponovat, použil jsem váš návod G,G,D,G1 což vy používáte ale na uku BANJO!!! Není to nejhorší ale na banju to zní určitě líp než na uku. Neporadíte, prosím, něco jiného?
  1. mám natáhnout originál uku-struny co se používají na baryton ukulele?
  2. zkusit přešponovat jiné struny??
  3. kovové jsem zkusil a nelíbily se mi
  zatím jsou fakt nejlepší ty G éčka !!! ale je to trochu duté, fakt víc jako banjo?!?!?
  Pokud mi někodo poradí děkuji předem

 11. Kuba
  Vloženo 11.9.2007 v 0:19 | Trvalý odkaz

  konc.uk.-Jardovi:Tzv.koncertní a soprán. ukulele není špatné ladit (podobně jako Harmonika uke) do C (G-C-E-A), nebo přibl.do D (A-D-F#-H).

  • Milda
   Vloženo 20.3.2018 v 7:14 | Trvalý odkaz

   Kubo a Vy ostatní, moje zkušenost:
   Sopránové ukulele ladím do D a struny AQUILA Red Series nebo Super Nylgut
   Koncertní ukulele a banjo ukulele ladím do C a používám struny AQUILA Red Series.
   Podle mé zkušenosti a různých zkoušek se strunami a laděním jsem dospěl k názoru, že je nejlepší používat struny a ladění určené k danému nástroji. Tudíž, kvalitní struny a trochu
   slušnější nástroj.

 12. Daniel Koráb
  Vloženo 29.7.2012 v 16:57 | Trvalý odkaz

  Dobrý den,
  marně sháním struny (nylonové) na hudební nástroj charango, máte, poradíte?
  Koráb

 13. Vloženo 29.7.2012 v 21:11 | Trvalý odkaz

  Danieli, na fóru je tahle zmínka: http://forum.uke-banjo.info/viewtopic.php?pid=99#p99

 14. Vloženo 6.8.2012 v 11:42 | Trvalý odkaz
 15. Zdeněk
  Vloženo 16.8.2012 v 22:11 | Trvalý odkaz

  Zdravím všechny příznivce strunných nástrojů. Protože jsem sváteční hráč, spíš pro potěšení, prosím o radu. Dostal jsem jako dárek banjo. Není nové, ale vypadá docela dobře .Údajně je tenorové. Kdysi jsem na něj zkoušel hrát, ale již dlouhá léta hraju jen na kytaru. Zkusil jsem tedy na toto banjo natáhnout první čtyři struny ze šestistrunného banja. Zvuk je docela dobrý. Nemusím se přeučovat akordy. Jenom mám problém. Když zní akord D, tak nezní akord C. S tímto problémem jsem se setkal u své první kytary – překližka. Musím naladit něco mezi. Elektronická ladička na banjo špatně funguje. Nevíte, kde je chyba?

 16. Pařez
  Vloženo 17.1.2016 v 21:11 | Trvalý odkaz

  Ahoj ukebanjisti a ukulelisti,
  už dost dlouho a zatím ne úplně s velkým úspěchem řeším problém – jaké struny na barytonové ukulele, když ho chci (z lenosti) mít v D ladění….?
  Zkoušel jsem spoustu sad strun, nejen od aquily, kytarové (s nízkým i vysokým pnutím) nylonnové, tenorové ukulelové, struny na barytonové ukulele G ladění low i high.
  Nic moc: Ikdyž jsem se dokonce rozhodl, že naladím (normálně) do G, stejně mi pak přišly struny příliš měkké, pro mě téměř nehratelné – jsem zvyklý na trsátko a nehodlám to měnit ;)
  Nakonec, jak stoupá sortiment strun, pořídil jsem barytonové uke struny C – ladění (s vysokým C) a pomalu je postupně „přetáhl“ do „déčka“. Konečně hratelná varianta, ikdyž teď jsou už struny tuhé skoro i na mě. :D Zvuk už není „kytarový“, jako s G laděním, což vítám, blíží se víc zvuku svých menších bratříčků. Uvidím, jak se to vyvrbí. Nemáte podobné zkušenosti, že byste přispěli radou, postřehem ?

 17. Pařez
  Vloženo 3.2.2016 v 21:33 | Trvalý odkaz

  ….. další a další pokusy, nejlépe ale funguje opravdu GGDG….

  • Patrik
   Vloženo 4.2.2016 v 13:41 | Trvalý odkaz

   Koupil jsem teď celkem laciné struny na baryton na Strunomatu:
   http://www.strunomat.cz/barytonove-ukulele/gorstrings-ub7-b/
   Jsou celkem tvrdé, první den se mi na ně nehrálo moc dobře, ale už je mám natažené týden a celkem dobrý. Jo. Mají je s vysokým D i s nízkým.

  • Pařez
   Vloženo 22.2.2016 v 18:53 | Trvalý odkaz

   Díky za tip, objednal jsem, tak uvi…

  • Patrik
   Vloženo 12.3.2016 v 9:56 | Trvalý odkaz

   Ze dvou sad mi vždy po týdnu ruplo G. Jdu hledat něco jiného…

 18. Pařez
  Vloženo 3.6.2016 v 15:55 | Trvalý odkaz

  …..To barytónové uke mi tada dalo….
  Jediné struny, které jsem ještě nevyzkoušel, jsou aquily – red series, jinak snad opravdu všechny!
  Nakonec jsem upustil od „svého“ D – ladění a zkusil „géčko.“ Jak ale někdo může hrát na klasicky laděný baryton se standardními strunami, to nechápu – zvuk je příliš hluboký, jak nedonošená kytara po přechodu, a struny jsou měkké, jak hadr na podlahu… Hrůza!
  …. Ale nezoufejte barytonukulelisti, rok hledání, tisíce za struny, a – Mám řešení:
  je sice jednoduché, ale nečekané, až paradoxní. Koupil jsem, už poněkolikáté, sadu strun pro baryton 23U – tedy pro C ladění (gCEA), jež zásadně nepoužívám, a přetáhl je do „G“ (dGHE) . Ukulele není přepnuté, ani měkké, krásný zvuk, konečně mě baví. A přeučování akordů se v tomto případě nemůže říkat přeučování, protože, alespoň pro kytaristy, je to fakt brnkačka na odpoledne…..

  • Patrik
   Vloženo 3.6.2016 v 16:21 | Trvalý odkaz

   Uvádí se, že Aquila 23U jsou GCEA a nikoliv gCEA, tedy hluboké G. Na kytary.cz nebo na ukeshop.cz. Ale na Amazonu uvádí vysoké g. Jsi si jistý? Asi ano, když to sem píšeš :)

 19. Pařez
  Vloženo 4.6.2016 v 8:45 | Trvalý odkaz

  Použil jsem struny (zbytek) bez géčka a nahradil ho něčím z krabice ;) , v pondělí dorazí nové sady, tak pak písnu, jestli je to low, či high….
  Těch strun bylo tolik, že strácím přehled.

 20. Pařez
  Vloženo 6.6.2016 v 21:28 | Trvalý odkaz

  ….Tak nestrácím dokonce ani neztrácím, je to g, ne G, resp. v mém případě d, ne D… ;)

  • Patrik
   Vloženo 7.6.2016 v 8:09 | Trvalý odkaz

   Prima, struny jsem objednal a taky to zkusím, díky za tip.

 21. Martin D.
  Vloženo 3.7.2016 v 21:37 | Trvalý odkaz

  Nemá náhodou někdo zkušenost s koncertním ukulele,ale laděným jako mandolína(GDAE)?A jestli ano,jaké nylonky použít?Díky za odpověd,moc by mě to pomohlo,Martin.

 22. Pařez
  Vloženo 9.7.2016 v 1:51 | Trvalý odkaz

  Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil…..
  …ani 23U v „G“ nefunguje dost dobře, končím, zahazuji do žita zbraně – jedině GGDG !

 23. Pařez
  Vloženo 9.7.2016 v 1:54 | Trvalý odkaz

  (jediné drobné vylepšení je E = G low tension
  H = G high tension
  G = D normal
  D = G normal)

 24. Luboš Budinský
  Vloženo 27.12.2017 v 10:47 | Trvalý odkaz

  Zdravím.
  Dostalo se ke mě 4 strunné, 17 pražcové banjo. Soudě dle pavučiny a prastarých novin uvnitř dřevěného futrálu nebylo dosti dlouho hráno. Mechanika funguje skvěle a stav je po konzultaci obstojný. Nicméně s stále nedaří naladit. Poraďte, vy zkušenější:
  1. Vzdálenost kobylky od 1 pražce (je tam několik znatelných otlaků)
  2. Druh (síla) strun a ladění pro doprovod kytar
  Díky

 25. tony 17
  Vloženo 13.3.2018 v 13:32 | Trvalý odkaz

  Vyrobil jsem el. soprán ukulele a mám problém s osazením strun. Jelikož jsem osadil single snimač, tak struny musí být kovové. Poradí někdo jaou sílu zvolit? Díky moc.

 26. Vlastimil Valouch
  Vloženo 4.8.2018 v 16:04 | Trvalý odkaz

  Vlastik.V.
  Poraďte mi, prosím:
  krátkou dobu vlastním UKE banjo Harley Benton BJU-15, struny Aquila pro ladění GCEA. Při správném umístění kobylky dochází k tomu, že v případě struny A pak na 2.poli krku zazní stejný tón jako na následujícím poli třetím (tzn hlavní tón C, tudíž druhé a třetí pole mají toń stejný. Tento problém bylo možno částečně odstranit posunutím kobylky téměř do středu blány, ovšem tím se zásadně zkazí celkové ladění nástroje při všech akordech.
  Víc nevím a tak předem děkuji za laskavost.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>