Jak ztišit své banjo

Banjo má všeobecně reputaci hlasitého nástroje. Zřejmě proto, že nadevší pochybnost hlasité je. Z toho důvodu velké množství hráčů přemýšlí a zkoumá, jak své banjo pro cvičnou hru ztišit. Ukážu vám zde několik způsobů. Předně všeho je rozhodující, zda máte rezonátor či nikoliv. Open-back banjo je o poznání tišší, než banjo s rezonátorem.

Komerčně nejpoužívanější tišítko je svorka na kobylku. Dá se sehnat například v Country Home: Dusítko na banjo. Funguje prý zdaleka nejlépe, ovšem jeho nevýhoda je, že z kobylky velmi často padá nebo drnčí. Nechme tento nákladný (svorku musíte koupit) a nejistý způsob stranou a podívejme se na další hand made návody, kterak vaše banjo nejlépe ztišit.

Ztišení banja hadrem

První způsob, označovaný jako old-time fusekle je prostý. Mezi napínací tyč krku (kterou je přidělán krk banja ke korpusu) a blánu vetknete kus hadru. Vlněnou ponožku Kapitána Kida. A je to. Banjo pak vydává tlumený kulatý zvuk. Navíc ponožku nebo hadr najdete kdykoliv kdekoliv. Podle mne nejúčinější a nejjednodušší způsob.


Ztišení banja špalíkem

Druhý způsob je podobný Kidově ponožce, ovšem místo látky se použije dřevěný špalíček, vložený mezi kobylku a napínací tyč. Až si budete špalíček vyrábět, dejte si pozor na vyhlazení všech hran a na jeho výšku, aby vám neprotrhl nebo neprodřel blánu. Banjo se špalíkem hraje tišeji, nicméně zvuk je stále stejně ostrý.


Ztišení banja molitanem mezi kobylkou a struníkem

Třetí možnost je vložení molitanového bloku mezi struník a kobylku. Ze všech způsobů zde uvedených jde zřejmě o ten nejslabší, kdy kousek molitanu jen slabě zabraňuje vibracím blány.


Ztišení banja molitanem před kobylkou

Čtvrtý způsob je podobný předchozímu, pouze je molitanový blok vložený z druhé strany kobylky. Tiší banjo o něco málo lépe, než varianta molitanu mezi kobylkou a struníkem. Záleží samozřejmě na hustotě a rozměrech molitanového bloku.


Ztišení banja omotáním kobylky pružným kapodastrem

Poslední možnost je využití pružného kytarového kapodastru Elastic Guitar Capo. Kapodastr obmotáte kolem kobylky podle návodného obrázku. Pravděpodobně nahrazuje v úvodu zmiňovanou tišící svorku na kobylku.


Obrázky a postupy převzaty ze serveru Frets.com

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (4)

 1. Japhy
  Vloženo 9.3.2007 v 8:31 | Trvalý odkaz

  TlumítkoČtvrtý způsob silně nedoporučuji – zmenší se tím rozkmit struny a tím jde do háje ladění. Ponožka dobrá, špalík jsme nezkoušel.
  Jestli sháníš tlumítko na banjo, Ondra Holoubek (http://www.well.com/~wellvis/acoustic.html#holoubek) je kdysi na pětistrunná banja dělal z kousku ebenu. ale určitě by to šlo i svépomocí z nějakého tvrdého dřeva. Pro inspiraci další řešení: http://www.janetdavismusic.com/mutes.html
  Já bojuju v paneláku se zatlumením dobra – nakonec jsem to vyřešil cvičnou maketou. :-)

 2. Vloženo 9.3.2007 v 11:14 | Trvalý odkaz

  No paráda, díky Ti za odkazy :o) Ono to moje ukulele banjo není nějak významně hlasité, jenže je nové a tudíž mám chuť hrát na něj (a cvičit) neustále. A chudáci sousedi, u nás je to s kročejovým hlukem a zvukovou propustností zdí na štíru.

  Japhy, jak to myslíš – maketou? Musíš přece slyšet, že hraješ, co hraješ a jak hraješ, ne? Můžeš sem napsat něco víc?

 3. Kiki
  Vloženo 9.3.2007 v 14:30 | Trvalý odkaz

  Já to kdysy řešil u tenora české výroby, kde bylo třeba omezit ještě hrncoidní zvuk, podobně jako to korkové tlumítko na obrázku v odkazu. Ale tlumil jsem jenom struny, které byly za kobylkou staženy dvěma kovovými pásky se šrouby po obou stranách. Uvnitř byl nad a pod strunou sevřen kousek zavařovací gumy.
  Posouváním od kobylky ke struníku se měnil zvuk banja i jeho intenzita. U kobylky to spíš připomínalo dřevěný nástroj (mandolínu) a u struníku byl normální rozeřvaný zvuk českého tenora.
  První prototyp tlumíka byl ze stavebnice MERKUR, ale to vypadalo hrozně.
  Kiki

 4. Japhy
  Vloženo 12.3.2007 v 9:56 | Trvalý odkaz

  MaketaVyrobil jsem si lap steel ( a říkám tomu cvičná maketa). Na normálním dobru jsem měl zas samolepku Nefunkční maketa (co se dává k mobilům do výlohy), než mi jí jeden kamarád z nástroje sloupnul.
  Když se lap steel nezapojí do kombíčka, hraje to tak akorát nahlas, abych mohl cvičit v paneláku a slyšel se jen sám.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>