George Formby – životopis – part 1

Kariéra George Formbyho zahrnuje přesně čtyřicet let, začíná roku 1921 a končí Formbyho smrtí v roce 1961. Během tohoto období se objevil ve 21 filmech, natočil přes 230 nahrávek, stokrát vystoupil na jeviště a bavil kolem tří milionů spojeneckých vojáků za druhé světové války v Evropě a na Středním východě. Ačkoliv George Formby nikdy neměl oficiální představení v USA, vystoupil několikrát v Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu a v Jižní Africe a byl v těchto zemích velmi populární.

V roce 1939 byl George Formby nejoblíbenějším a nejlépe placeným komikem na Britských ostrovech, jeho mzda byla odhadována na 100 000 Liber ročně. Tajemství Formbyho úspěchu tkvělo v unikátní kombinaci osobnosti, přirozeného důvtipu a talentu. Pro jeho styl byla příznačná hudební virtuozita, situační komika a neměnná postava, budovaná na rysech prostoduchosti a naivity v duchu klaunů němé filmové grotesky, doplňované nevšedně expresivní tváří. Díky své přirozené lidské vřelosti a vlídnosti a nenapodobitelnému zpěvu a stylu hry na ukulele banjo měl George Formby obecenstvo jako na dlani. Měl schopnost pobavit své publikum a to vždy volalo po přídavku.

George Formby

George Formby se podílel na napsání více než 300 originálních písní, do značné míry okořeněných svým severoanglickým humorem. Formby byl velmi známý hrou na ukulele banjo (uke-banjo, banjolele), hudební nástroj zkombinovaný z tradičního hawajského ukulele a amerického banja, který vymyslel Alvin D. Keech a pokřtil ho na banjulele.

Příběh vzestupu popularity George Formbyho v show byznisu je zajímavý i fascinující současně. George Formby (vlastním jménem George Hoy Booth) se narodil 26. května 1904 ve Wiganu, Lancashire jako nejstarší ze sedmi dětí (čtyři sestry a dva bratři). Jeho otec, George Formby Senior (vlastním jménem James Booth), byl tou dobou již slavný divadelní herec a komik. Od nikoho z rodiny nečekal vstup do světa show byznisu, a tak se v sedmi letech malý George Formby začal učit žokejem. Svůj první závod jel v deseti letech a vážil necelých dvacet šest kilogramů. Když jeho otec v roce 1921 náhle zemřel, rozhodl se Formby pokračovat v otcových šlépějích a pro svou práci varietního komika navázal na otcovy zkušenosti. Výsledky byly katastrofální.

Během několika následujících let se věnoval obchodu, oženil se a setkal se s několika umělci, kteří jen tak pro legraci ve svých představeních brnkali na ukulele banjo. Tento nástroj si George Formby za dvě a půl Libry koupil a rychle se naučil několik písniček. Přijal sázku, že se neodváží během svého představení ukulele banjo použít, zahrál na něj v Alhambra Theatre v Barnsley a měl neuvěřitelný úspěch. Od té doby se stal George Formby a jeho uke-banjo nerozlučnou dvojicí. George Formby – životopis – Druhá část.

Amatérsky přeloženo dle www.georgeformby.co.uk

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>