Kde si uke-banjo opatřit

A nyní, když jsem vás lehce obecně seznámil s tím, co to je a jak hraje uke-banjo, nastal čas, abych napsal něco málo o svém nástroji. Tedy o svém budoucím nástroji. Moje uke-banjo se totiž právě v této chvíli vyrábí. Jestli si najivně myslíte, že vstoupíte do krámku s vývěskou Hudební nástroje, rozhlédnete se a vyberete si barytonové uke-banjo, které vám padne nejlépe do oka a do ruky, pak jste na omylu. Fatálním. Uke-banjo je sice stále populárnější díky líným kytaristům (jako jsem já), ovšem na sériovou výrobu zapomeňte. Musíte začít pátrat. A pídit se a hledat. Až zjistíte, že v České republice vám postaví barytonové uke-banjo pouze jeden jediný člověk: Rosťa Čapek a jeho Čapek Instruments. Ostatní výrobci, v jejichž nabídce je banjo tenorové, plectrum banjo, banjo bluegrassové i banjo mandolínové a snad i ten hybrid, banjo kytarové, tak ukulelové banjo nikdo z nich nedělá a všichni mě odkázali na Rosťu Čapka. A tak jsem je poslechl a na Rosťu Čapka se obrátil.
Zabralo mi to tři emaily a byla ruka v rukávu, respektive banjo ve výrobě. Krásné, barytonové uke-banjo open-back, které zrovna teď hladí ruce houslaře. Nebo banjaře? Stačilo se dohodnout na tom, co vlastně chci a kdy to chci a přesunout zálohu z jednoho účtu na druhý. Nástroj bude hotový někdy v průběhu dubna, což je akorát, protože druhý týden v květnu jedu s dvěma kytaristy na dovolenou. A tehdy se začne celými Krkonoši od rána do noci rozléhat šakalí zpěv: …my banjo on my knee!

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (6)

 1. Kukri j.
  Vloženo 14.2.2007 v 19:39 | Trvalý odkaz

  Drahý příteli, rozhodl jsem jako první reagovat na vaši pošetilost. Kdo kdy slyšel o uku banju ve spojení s jazzem!? Kdo chce jazzovat ten ať si zakoupí banjo tenorové či plectrum banjo. A když chcete hanět bluegrass, pozor na perli jako Foggy Mountain Breakdown, to je zvuk!

  Postesk ohledně kytaristy také nechápu. Já totiž budu hrát na mandolinu! Ať žije Bluegrass!!!

 2. Vloženo 14.2.2007 v 20:12 | Trvalý odkaz

  Milý Kukri J., děkuji za první komentář. Předně pokud budete hrát na mandolinu, kdo bude hrát na kytaru? Obávám se, že Honza_p na sladké dřevo poněkud zanevřel. A druhak ukulele banjo je… no však uvidíte sám. Dokonalé. A plectrum banjo poněkud připomíná.

 3. Exod
  Vloženo 18.2.2007 v 20:42 | Trvalý odkaz

  Ne zcelaPatriku, obávám se, že se mýlíš. Baryton ukulele banja nevyrábí jen Čapek (je ale zaručeně nejdražší), ale i jiní. Já jsem si banjo nechal postavit u p. Ulmy v Lipníku nad Bečvou – to mám z domova nedaleko, a protože jsem nechtěl ani vykládání, ani zlacení, ale banjo na hraní na vandrech a po hospodách, bylo daleko levnější. A hraje docela dobře.

 4. Exod
  Vloženo 18.2.2007 v 20:43 | Trvalý odkaz

  Myslím, že pan Kukri sem zavítal omylem :o) Je malinko vedle.

 5. Vloženo 20.2.2007 v 10:02 | Trvalý odkaz

  Kukri je OK, je to fajn kamarád, se kterým budeme žhavit struny do běla :o) Nikoho jiného než Rosťu Čapka jsem přes net nenašel. Ale to nevadí, plním si sen, takže na nějakou korunu navíc nehledím. Vidím jen to banjo! :o)

 6. Martin Doležel
  Vloženo 18.7.2012 v 10:28 | Trvalý odkaz

  Vlastní výroba banja
  Zdravím vespolek podobně postižené. Také jsem si nedávno opatřil nástroj s 8´ bubínkem. Zatím je to banjo mandolínové, posléze mám v plánu vyrobit si i ukulelový krk. Banjo jsem si postavil doma, díly na bubínek mě dodal p. Vladimír Ptáček, pro pány Čapka a Průchu vyrábí toneringy a napínací kruhy a dodává je i výrobcům za oceánem. Pomohl mě rovněž osoustružit polotovar rezonátoru, který jsem si poskládal z javorových segmentů. Kování na upevnění rezonátoru jsem si pořídil originál Průcha. Krk jsem si stavěl sám ze základních surovin. Po měsících práce vznikl nástroj s rezonátorem, ale i bez něj, který je konstrukčně shodný s nástroji p. Čapka, by? ne v každém detailu tak profesionálně precisní. Pokud bude zájem, mohu dodat nějaké fotografie ze stavby i hotového nástroje, nebo se třeba i osobně pochlubit a podělit se o zkušenosti. Stavbu jsem si opravdu velice užil !!! :-D

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>