Valcha jako hudební nástroj

Snažil jsem se vytvořit tento web tak, aby nejen dával přínosné informace všem, kteří se chtějí naučit hrát na uke-banjo, případně na ukulele, nýbrž také tak, aby si sám na sebe vydělal. Z toho důvodu se zde zobrazuje reklama. Snažím se psát články tak, aby v nich byla klíčová slova, na která se zobrazovaná reklama zacílí. Tzn. banjo, ukulele, kytara, housle, hudební nástroje a podobně. Zobrazuje se pak reklama relevantní, která vám může přinést další zajímavé informace.

Hudební valcha

A aby byla tato reklama co nejvíce k věci, sleduji klíčová slova, která zadáváte do vyhledavače a přes která sem chodíte. A dnes se mi vylouplo nové klíčové slovo, které s old time music souvisí. Ano, je to valcha, v anglosasky mluvících zemích washboard. A hned mě to nakoplo, valcha a swing, blues, jazz nebo dixieland k sobě přece neodmyslitelně patří. Shodou okolností jsem doma o valše mluvil ani ne před dvěma týdny. Chtěl bych si takovou pěknou hudební valchu, jako má Jan Mrázek od Ivana Mládka, vyrobit. Bohužel valcha, kterou jsem našel na chalupě, se stále používá na praní, i když jen zřídka, takže musím obejít nějaká starožitnictví nebo vetešnictví. Prstýnky na banjo mám, takže zbývá najít pár kravských zvonců a nějaký ten činel a je to.

Hráč na valchu

Díval jsem se na webu, co všechno se na slovo valcha dá najít. V češtině tedy nic, takže ten, kdo se na web Uke-banjo.info dostal přes frázi jak hrát na valchu, spláče nad výdělkem. Ale aspoň jsem našel velmi pěknou mp3 k poslechu. Jmenuje se Diggin My Potatoe (MP3, 3,68 MB), napsal ji Big Bill Broonzy, americký skladatel bluesových písní a proslavil ji Washboard Sam, také Američan, bluesový zpěvák a hudebník. A údajně nevlastní bratr Big Bill Broonzyho. Washboard Sam se proslavil jako pouliční umělec, největší slávu zažil ve 30. a 40. letech minulého století. A jak už to u podobných týpků bývá – byl to černoch. Z webu si můžete stahnout ještě jednu písničku od dua Big Bill Broonzy a Washboard Sam, By Myself. Pokud se vám skladby líbí, můžete si objednat spoustu bluesových CD na adrese http://www.pohodli.com/.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (6)

 1. Franta H
  Vloženo 7.9.2007 v 20:12 | Trvalý odkaz

  Zajímavé téma. Podle mne skvělý hráč bývá k vidění na Karlově mostě v dixielandu. Nikdy jsem na valchu nehrál, ale banjovýma prstýnkama bych to nezkoušel. Nejsou to spíš krejčovské náprstky, Patriku?

 2. Franta K
  Vloženo 11.9.2007 v 7:48 | Trvalý odkaz

  Franto, máš pravdu, co jsem měl možnost vidět, tak na valchu se hraje krejčovskými náprstky.

 3. Vloženo 11.9.2007 v 8:01 | Trvalý odkaz

  A já viděl prstýnky (nevím, jestli zrovna na banjo) a pak vařečku :o)

 4. adjasab
  Vloženo 13.9.2007 v 19:24 | Trvalý odkaz

  Kamarád zvaný příznačně Valcha hraje upraveným ocelovým kartáčem. Jakmile ho někde potkám, vyzpovídám ho!
  Pavel

 5. Dick
  Vloženo 1.10.2007 v 16:06 | Trvalý odkaz

  Jak psal Franta H, poslechni si nahrávky JK Nováka – Bridge band. Tam je valcha velice slušně hraná, v Čechách moc podobné konkurence nenajdeš. A k použití kartáče – taky jsem se s tím setkal, má to snad částečně imitovat štětečky na bicích, akorát ten podivný zvuk mému uchu nelahodí. To už raději ty krejčovské náprstky v kombinaci s dřevem a činelem.
  Jestli hrál někdo na valchu prstýnkem, tak to asi nebyl banjista, ale nějaký zoufalec před rozvodem. Banjové prstýnky se takto použít nedají, protože údery jsou kolmé.

 6. Kiki
  Vloženo 31.3.2008 v 19:08 | Trvalý odkaz

  Obrázek hudební valchy:
  http://www.rfcharle.com…oard.html
  Pouhých 300€ a je tvoje.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>