Škola hry na uke-banjo – 4. lekce

Dnes začneme poněkud jednodušší písničkou. Skákal pes. Je to jednoduchá melodie, hned při prvním hraní jsem s ní neměl problémy. Dokud mi Ondřej neřekl, co ode mne chce. Klikněte si na náhled a zobrazí se vám kompletní notový zápis a tabulatura. Základní a asi nejjednoduší hraní je v první části tabulatury, označeno římskou I.

Druhá část (II) je trochu složitější, ale hlavně: notový zápis i tabulatura jsou napsané pro uke-banjo a ukulele, která mají strunu D naladěnu o oktávu výš. Takže základní melodii můžete hrát nejen na strunu E, ale i na D. Noty, které nesou na struně D melodii, jsou zakroužkované.

Učil jsem se hrát písničku Skákal pes třemi způsoby. První a nejjednodušší: pokud nese melodii struna E, hrajeme rytmus shora dolů, pokud nese melodii struna D, hrajeme odspodu nahoru.

Druhý způsob je také poměrně snadný, hrajeme rytmus vždy odshora dolů, pouze v okamžiku, kdy nese melodii struna D, pak strunu E zatlumíme, aby vůbec nezněla.

Třetí způsob je nejtěžší: rytmus hrajeme vždy shora dolů, v okamžiku, kdy nese melodii struna D, pak strunu E vůbec nehrajeme. Tohle mi nejde. Buď nestihnu pohyb pravou rukou zastavit včas a strunu E hraji, nebo včas zastavím, ale zatlumím tím i strunu H.

Skákal pes - noty a tabulatura

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>