Nelly Bly

Dnes se zaměřím na písničku, kterou si vybavím, když se řekne banjo. Písničku, kterou hrál stále dokola Matěj Outrata, člověk, který mě (ač o tom nejspíš neví a ač si mě nejspíš ani nepamatuje) k banju přivedl. Nejen že hrál famózně na pětistrunné banjo, navíc se narodil ve Washingtonu, a to mi tehdy jako dítěti imponovalo dvojnásob. Jde o píseň Nelly Bly. Tuším, že českou verzi má na svědomí KTO, Jiří Falada, originál Nelly Bly napsal v Americe Stephen Foster.

Rád bych Vám pustil vlastní podcast, ale žel bohu. I přes fakt, že jsme s Kukri J. Mrkvičkou v pátek snímali Nelly Bly do pozdních nočních hodin, pravdou zůstává, že jsem držel uke-banjo počtvrté v ruce. Pročež se musíte spokojit s Nelly Bly (mp3, 4,06 MB) v traditional bluegrass verzi ze serveru MP3 Music. Pokud budete chtít slyšet zemitou old-time music verzi, budete muset počkat do května na tu naší.

Nelly Bly

A teď krátce o předloze, o skutečné Nellie Bly, abych pozvedl váš všeobecný přehled. Novinářka Nellie Bly převzala svůj pseudonym z názvu Fosterovy písničky „Nelly Bly“. V roce 1887 se Nellie Bly proslavila jako jedna z prvních novinářek uplatujících investigativní přístup a svou prací v útulku pro duševně choré na Blackwell Island v New Yorku, kde zaznamenávala podmínky života chovanců, dosáhla výrazného navýšení toku peněz na charitu a výrazně se přičinila o reformu tehdejšího zdravotnického systému. Více se dozvíte na Wikipedii.

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>