Jak jsem si jel pro uke-banjo

Rosťa Čapek bydlí na Brdech. Respektive na Hřebenech, v místě, kde se můj táta marně snažil stát houbovým králem. V místě, kde jsem poprvé ochutnal smrže a kam jsem leta jezdil na gurmánské hody. Vyrazil jsem poněkud dřív, a tak jsem celou cestu po dálnici jel 80 (km, ne mil). Měl jsem čas, těšil jsem se na své uke-banjo a čuchal brdský vzduch. Itinerář s cestou jsem si zapomněl v práci, a tak jsem uprostřed brdských lesů trochu kufroval, ale, jak už jsem psal, nevadilo to. Když se těším, tak mi nevadí nic.

Čas letěl jako splašený kůň a já najednou seděl v dílně Rosti Čapka a v ruce držel právě to své barytonové ukulele banjo. Čekal jsem, že bude malé, ale i přes to jsem byl rozměry banja překvapen. Průměr věnce 8 palců, menzura 44 cm, je to prcek.

Ladění je stejné jako na kytaře, to už jsem psal, nicméně výjimka potvrzuje pravidlo. Struny jdou od nejtenčí E, H, G, D. Jenže není D jako D. Může být stejné, jako kytarové, opletená basová struna. Moje uke-banjo má D naladěné o oktávu výš. Prý to dělá lepší banjový zvuk. Struny potřebujete jedny, pokud chcete basové D jako na kytaře. Jsou to struny pro baritone ukulele a dají se koupit v Countryon v sekci Strings >> Tenor banjo. Pokud chcete D o oktávu vyšší, použijete ze strun pro baritone ukulele banjo pouze E, H, G a D přidáte ze strun pro ukulele. Ke koupi také v Countryon. Struny jsou nylonové, takže vydrží opravdu dlouho. Firma GHS strings, Battle Creek, Michigan, Amerika.

Rosťa Čapek je velice sympatický upovídaný muž. Seděl jsem u něj víc než hodinu, dozvěděl se, jak na ladění strun, že mám na banjo doživotní záruku (do konce života Rosti Čapka), jak funguje guitarianoIvana Mládka, odnesl si nějaké ukázky hry George Formbyho a zjistil, že ruská častuška může být od staré trampské písně k nerozeznání. Ale já byl jako na trní. Až konečně doma usednu, uke-banjo na kolenou a poprvé pohladím struny.

V nádrži jsem měl posledních pár litrů, takže jízda od Rosti Čapka se podobala jízdě k Rosťovi Čapkovi. Až na to, že jsem v Praze z té osmdesátky u slepého ramene Vltavy v Libni neubral a chytili mě čerti. Zaplakal jsem a k ceně banja přičetl dva a půl tisíce za překročení rychlosti. A víte co? Radost mi to nezkazilo a hrál jsem na své banjo až do jedné do rána!

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen , . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Komentáře (6)

 1. Vloženo 21.2.2007 v 10:10 | Trvalý odkaz

  Hezkej příběh. Teda až na ten konec. Mě by to asi radost trochu zkazilo. Měl’s jim něco zahrát, třeba by slevili. :)
  Jinak doufám, že čtenářům (nejen) Longlens něco zahraješ. ;)

 2. Vloženo 21.2.2007 v 10:18 | Trvalý odkaz

  Lukyne, jen co si převyknu z kytary na banjo, začne to tu zahlcovat velmi kvalitní podcast. No a až se začnu cítit na předávání rozumů, bude i videocast.

 3. Franta
  Vloženo 10.4.2007 v 9:05 | Trvalý odkaz

  Minulý týden jsem navštívil Rosťu Čapka v jeho dílně a odjel domů se slibem, že mé barytonové banjo bude do 14 dnů hotové. Začal jsem si těšení krátit sháněním dalších informací o tomto nástroji a narazil na tvoje stránky. S potěšením jsem zjistil, že nejsem sám, kdo si tímto způsobem dělá radost. Já uvažoval po létech o nové kytaře, ale na Bohunickém dřeváku se mi dostal do ruky Akustický magazín se zmínkou o barytonovém banju. Vzpomněl jsem si na povídání Kida o tomto nástroji a bylo rozhodnuto. Rodinou radou můj návrh prošel, takže nyní se již těším až začnu cvičit. Doufám, že se mi podaří zvukově obohatin naše příležitostní muzicírování, kde samozřejmě převažují kytaristé.

 4. Vloženo 10.4.2007 v 10:31 | Trvalý odkaz

  Franto, myslím, že budeš nadšený :o) Není dne, abych se netěšil, že si zase aspoň půl hodinky zahraju.

 5. Franta
  Vloženo 23.4.2007 v 13:31 | Trvalý odkaz

  Patriku, mám již banjo doma, takže teď ještě donutit své schromlé prsty aby nedělaly tak krásnému nástroji ostudu!

 6. Vloženo 23.4.2007 v 14:06 | Trvalý odkaz

  Franto, to se nesmíš bát, ostuda neostuda :o) Hlavně je to radost :o) Nejdéle mi trvalo, než si prsty z široké španělky zvykly na úzké banjo. A než zapomněly na dvě basové struny navíc :o)

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>