George Formby – životopis – part 2

George Formby – životopis – první část. V roce 1932 nahrává George Formby desku s proslulými Jack Hylton Band. Na straně A zazněla píseň Do De O Do, na Béčku pak Chinese Blues. Po vydání nahrávky vzbudilo Chinese Blues nadšení. Formby vzal píseň za svou a přejmenoval ji na Chinese Laundry Blues.

Roku 1934 natáčí George Formby svůj první film Boots! Boots!, kterým startuje jeho filmová kariéra. Smlouva na 11 dalších filmů pro Ellstree Studios na sebe nedala dlouho čekat a Formby se rychle stává nejpopulárnějším komikem Velké Británie s odhadovaným ročním výdělkem 100 000 Liber. Další smlouva na sedm filmů pro společnost Columbia měla již cenu 500 000 Liber.

George Formby

V každém Formbyho filmu zazněly tři nebo čtyři písně, které byly pravidelně vydávány na gramofonových deskách s notovým zápisem, nepříklad tituly jako The Window Cleaner, Fanlight Fanny, Riding In The T.T. Races a nepochybně nejpopulárnější Formbyho píseň Leaning On A Lamp Post.

George Formby pokračoval s vystoupeními i během druhé světové války jako člen vojenské skupiny objíždějící jednotky s kulturním programem (ENSA) po Evropě a Středním východě a byl jedním z prvních umělců v Normandii během invaze spojeneckých vojsk, kde byl osobně přivítán generálem Montgomerym.

Po válce vystupoval Formby po celém světě. V roce 1951 mu byla nabídnuta role Percyho Piggotta v muzikálu Brewsters Millions. Po jeho uvedení ve West End Theatre of London byl George Formby uznán kritiky a jeho hvězda opět zazářila. Nicméně šest měsíců od uvedení muzikálu postihla Formbyho srdeční příhoda, která jej donutila zanechat hraní a odpočívat. Osmnáct měsíců po zotavení začal Formby pořádat přímořská letní představení a pantomimu a postupně se navracel zpět ke své dřívější práci.

Roku 1960 nahrál George Formby svou poslední desku, Happy Go Lucky Me a v prosinci téhož roku natočil poslední TV pořad, čtyřicetiminutové one man show nazvané The Friday Show. Jednalo se vlastně o zpověď, ve které George Formby doznává, že hnacím motorem mu byla žena Beryl, že neuměl pořádně číst a psát, že vlastně nerozumí muzice a že lituje, že nikdy neměl děti. Když Beryl zanedlouho nato zemřela na leukemii, Formby jí jel na pohřeb přímo ze svého komediálního představení.

Několik týdnů po Berylině smrti oznámil náhle George Formby zasnoubení s Pat Howsonovou, mladou 36 letou učitelkou. Krátce na to utrpěl další srdeční příhodu a ačkoliv se po resuscitaci zdál být v pořádku, zemřel 6. března 1961 v nemocnici ve věku 56 let. Pohřben byl na Warringtonském hřbitově v rodinné hrobce a při jeho pohřbu lemovalo na sto tisíc truchlících přilehlé ulice, aby vyjádřilo úctu svému nejoblíbenějšímu umělci.

Amatérsky přeloženo dle www.georgeformby.co.uk

Příspěvek z rubriky Nezařazené a označen . Bookmark the trvalý odkaz. Napsat komentář nebo vložit trackback: URL trackbacku.

Poslat komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo sdílen. Povinná pole jsou označena *.

*
*

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>